Studie: Z kandidátů do eurovoleb je na sociálních sítích nejaktivnější Kožušník

Edvard Kožušník; zdroj: Evropský parlament

Stále častěji se předvolební kampaně odehrávají i na sociálních sítích. Jak ukazuje nedávná studie společnosti Effectix.com, nejaktivnějším kandidátem na Facebooku či Twitteru je současný europoslanec a desítka kandidátky Edvard Kožušník (ODS) následovaný Jiřím Pospíšilem (dvojka TOP 09) a lídrem ČSSD Janem Kellerem. Volby začnou již za tři týdny.

Sociální sítě jsou neoddělitelnou součástí životů více jak čtyř milionů českých uživatelů internetu. Není tedy překvapením, že se stále intenzivněji stávají součástí předvolebních kampaní.

Výjimkou nejsou ani nadcházející volby do Evropského parlamentu. Jak aktivní jsou kandidáti na Facebooku, Twitteru, LinkedIn či YouTube zkoumala studie společnosti Effectix.com.

Jednoznačným vítězem je europoslanec a desítka kandidátky ODS Edvard Kožušník. Ten má nejvíce fanoušků jak na Facebooku, tak i na Twitteru, kde je také ze sledovaných nejdéle.

Druhé místo patří Jiřímu Pospíšilovi (TOP 09), jehož dobrý výsledek ale pramení především z aktivní kampaně ODS v rámci předchozích voleb. Za ním se umístila jednička ČSSD Jan Keller a Úsvitu Klára Samková.  

Vede Facebook

Pomyslné pořadí bylo vytvořeno na základě existence profilů, počtu fanoušků či sledujících, či aktuálnosti profilů. Ze studie vyplývá, že nejvíce kandidátů najdeme na Facebooku, na Twitteru je jich jen asi polovina. Twitterové profily navíc bývají daleko méně aktuální.

„Ačkoli jsou Internet a sociální sítě v dnešní době nedílnou součástí našich životů, řada kandidátů  do Evropského parlamentu jim nepřikládá váhu, tím pádem nevnímá komunikaci s voliči touto cestou jako důležitou. Mnozí sice své profily mají založené, ale často se jim nevěnují. Tím pádem vlastně pozbývají i svůj smysl,” říká konzultant pro sociální média ve společnosti Effectix.com Miroslav Kaška.

Dveře do volebních místností se Čechům otevřou již za tři týdny. Budou moci vybírat z celkem 38 stran a hnutí. Zvoleno bude 21 europoslanců a europoslankyň.

O kandidátkách a programech si můžete přečíst zde. Od pondělí se pak můžete těšit na speciál s rozhovory s lídry kandidujících stran.

Autor: Anna Kuznická