Studie: Francouzským prezidentem bude Hollande, Sarkozy se ale těší větší důvěře

Elysejský palác; zdroj: CreativeCommons.org; autor: TouN.

Zahraniční novináři, diplomaté a zástupci byznysu, kteří pracují ve Francii, jsou přesvědčeni o tom, že francouzským prezidentem se v jarním volebním klání stane kandidát socialistů François Hollande. A to i přesto, že většina z nich se domnívá, že současný šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy by vládl lépe. Vyplynulo to z průzkumu, jehož výsledky byly oznámeny včera (4. dubna) a na němž se podílel francouzský EurActiv.

Průzkumu, který si nechala zpracovat redakce francouzského EurActivu společně s konzultantskou společností Apco Worldwide, se zúčastnilo celkem 182 významných osob pracujících na ambasádách, v mezinárodním tisku nebo v soukromém sektoru.

Nechceme Sarka

Více jak polovina z nich (52 %) je přesvědčená o tom, že příštím francouzským prezidentem bude socialistický kandidát François Hollande. Pro současnou hlavu státu, kterou je od roku 2007  Nicolas Sarkozy, hlasovalo 46 %.

Důvodem, proč se po jarních prezidentských volbách do Elysejského paláce nastěhuje právě Hollande, jsou podle účastníků průzkumu jednoznačné: nebude to kvůli Hollandovu volebnímu programu, ale kvůli nesouhlasu s politickou současného prezidenta Sarkozyho.

I přesto, že zahraniční novináři, diplomaté a zástupci byznysu jako příštího prezidenta označili Hollanda, téměř 60 % dotázaných si myslí, že Sarkozy by byl lepším lídrem.

Lépe než Hollande by podle jejich názoru zvládl současnou krizi v Sýrii (58 % v tomto ohledu věří Sarkozymu, zatímco 30 % Hollandovi) a obstojněji by se vypořádal s aktuálním děním v eurozóně (56 % vůči 28 %), zvýšením konkurenceschopnosti Francie (52 % vůči 33 %), dalšími evropskými záležitostmi (46 % vůči 35 %) nebo s regulací finančních trhů (46 % vůči 38 %).

Výsledky se pak odlišují v závislosti na tom, která skupina odpovídala. Zahraniční tisk věří, že Hollande by si lépe než současný prezident poradil s evropskými záležitostmi (48 % vůči 39 %), diplomaté mají za to, že socialistickému kandidátovi by se lépe než Sarkozymu dařilo ve finančních regulacích a zástupci byznysu obecně více věří Sarkozymu než jeho vyzyvateli.

Důležité otázky byly opomenuty

Ze všech tří kategorií, které se průzkumu zúčastnily, jsou vůči prezidentské kampani obou kandidátů nejkritičtější byznysmeni. Pouze 53 % z nich se domnívá, že debaty byly „zajímavé“, zatímco 86 % diplomatů a 82 % novinářů si myslí opak.

Možným vysvětlením by podle autorů studie mohl být fakt, že z diskuse vymizely ekonomické otázky, které byznysmeny zajímají.

Podle 85 % účastníků průzkumu jsou krize eurozóny, snižování rozpočtových deficitů a další evropská integrace zdaleka nejdůležitějšími tématy, kterým Francie čelí, a prezidentští kandidáti by k nim měli zaujmout jasná stanoviska. Pouze polovina dotázaných si totiž myslí, že jim byl v kampani věnován dostatečný prostor.

Prezidentští kandidáti se podle nich naopak dostatečně věnovali imigraci, roli Francie ve světě a francouzsko-německým vztahům.