Schulz, Juncker nebo Tsipras: kdo vystřídá Barrosa v čele Komise?

Ska Kellerová, kandidátka zelených; zdroj: EP

V eurovolbách občané ovlivní i to, kdo bude novým předsedou Evropské komise. Na tento post jednotlivé evropské strany v těchto týdnech nominují své kandidáty. Najdeme mezi nimi v Bruselu velmi dobře známá jména, jako je předseda europarlamentu Martin Schulz nebo bývalý šéf Eurogroup Jean-Claude Juncker, ale například i bývalého lotyšského premiéra.

V květnu půjdou evropští občané volit poslance do Evropského parlament. Jejich hlas bude mít vliv ale i na to, kdo vystřídá Josého Manuela Barrosa v čele Evropské komise. Podle Lisabonské smlouvy by totiž měla Evropská rada nominovat kandidáta na šéfa evropské exekutivy „s přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu“.

Na to, co konkrétně tato formulace znamená, však není jednoznačná odpověď. Podle většiny stran by měl být předsedou Komise zvolen kandidát vítězné strany, který je zároveň volebním lídrem této evropské partaje. S tímto výkladem však nesouhlasí například Angela Merkelová nebo bývalý šéf Komise Jacques Delors.

Evropský parlament bude hlasovat o kandidátovi Evropské rady na předsedu Komise na svém plenárním zasedání, které se uskuteční 14.-17. července 2014. 

Na koho jednotlivé strany spoléhají?

  • Evropští lidovci – největší neznámá

Nejméně jasno je uvnitř Evropské lidové strany (EPP), za kterou v současnosti v Evropském parlamentu zasedá nejvíce europoslanců. Její součástí je i česká TOP 09 a KDU-ČSL.

Jak řekl redakci v nedávném rozhovoru předseda EPP Joseph Daul, známá je zatím kandidatura čtyř politiků. Těmi je finský premiér Jyrki Katainen, současný eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier z Francie, bývalý lucemburský premiér a šéf Eurogroup Jean-Claude Juncker a lotyšský expremiér Valdis Dombrovskis. Další jména však mohou do volebního kongresu, který se uskuteční 6.-7. března, ještě přibýt.

  • Schulz v čele sociálních demokratů

Jiná situace je v druhé nejsilnější partaji – Straně evropských socialistů (PES). Ti mají pouze jednoho nominanta – současného předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze z Německa. Ten by měl být oficiálně potvrzen na volebním kongresu 1. března.

  • Dohoda na poslední chvíli uvnitř liberálů

Souboj se očekával mezi evropskými liberály (ALDE). O post šéfa Komise se dlouhou dobu ucházel eurokomisař Olli Rehn a předseda liberální skupiny v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt.

Na začátku minulého týdne se však oba politici dohodli, že stranu do voleb povedou společně a kandidátem na šéfa Komise bude bývalý belgický premiér Verhofstadt. To by mělo být potvrzeno i na volebním kongresu, který se bude konat tento víkend, tedy 1. a 2. února.

Infografika: Kandidáti na post předsedy Evropské komise

  • Duo zelených

Poměrně odlišný postup výběru svých lídrů zvolili evropští zelení. Jejich voliči totiž vybírali lídry strany pro eurovolby pomocí internetu. Online primárky byly již ukončeny a v polovině tohoto týdne strana uvedla, že se do jejího čela postaví francouzsko-německá dvojice europoslanců José Bové a Ska Kellerová.

Kdo z nich bude kandidátem na předsedu Komise, rozhodne volební konvent 21. a 23. února.

  • Řek kandidátem krajní levice

Krajní Strana evropské levice (PEL), jejíž součástí je i KSČM, svého kandidáta vybrala už v rámci kongresu, který se uskutečnil 13. – 15. prosince loňského roku. Tváří strany pro evropské volby je Alexis Tsipras, předseda řecké strany SYRIZA.

O evropských volbách si přečtěte v našem rozsáhlém factsheetu.

Autor: Anna Kuznická