Rodí se nová celoevropská aliance euroskeptiků

Jen několik dní před eurovolbami se britští Konzervativci a euroskeptici spojili se svými českými a polskými partnery a přes víkend vytvořili nové politické uskupení. Jejich společným cílem je boj proti sílící federalizaci Evropské unie.

Souvislosti:

Ve dnech 4.-7. června zvolí 375 miliónů občanů EU 736 europoslanců, kteří je budou v Evropském parlamentu zastupovat do roku 2014.

Nedávný průzkum, provedený firmou Burson Marsteller, předpověděl, že středopravá EPP-ED bude s 249 křesly nadále nejsilnější frakcí v EP a socialisté (PES) získají zhruba 209 křesel, čímž by PES o něco zvýšila svůj podíl z 27 % na 28 %.

Nové složení v Evropském parlamentu by ale podle průzkumu mohl ovlivnit odchod britských Konzervativců z EPP a jejich spojení s českou ODS a jinými evropskými pravicovými stranami. 

Témata:

30. května byla ve Varšavě předsedou britských konzervativců Davidem Cameronem, předsedou ODS Mirkem Topolánkem a bývalým polským premiérem Jaroslawem Kaczyńským (Právo a spravedlnost – PiS) založena nová anti-federalistická skupina.

Očekává se, že nové uskupení podkopá úsilí středopravé EPP, která měla podle odhadů zvítězit v červnových volbách do Evropského parlamentu.

Až 60 europoslanců by mohlo z EPP-ED vystoupit a připojit se k nově vzniklé formaci v Evropském parlamentu.

V důsledku vzniku nové frakce by se ze Strany evropských socialistů (PES) mohlo stát nejsilnější politické uskupení v EP.

Lídr britských Konzervativců David Cameron byl za svůj úmysl vytvořit novou frakci ostře kritizován místním tiskem. Cameron se sice těší podpoře britského obyvatelstva a je vesměs vnímán jako příští předseda vlády, ale momentálně mu je vyčítáno spojenectví s polskou PiS, která je brána jako ultra-konzervativní a homofobní.

Předseda strany Jaroslaw Kaczyński stále žije doma se svou matkou, dlouhá léta si odmítal založit bankovní účet a získal si pověst politika, který brání modernizaci Polska.

Bývalý český předseda vlády Mirek Topolánek je také poslední dobou v tisku očerňován. Topolánek se prý objevuje nahý a v přítomnosti žen na snímcích, které pořídili Paparazzi ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho na Sardinii. Jejich publikace byla v Itálii zakázána, ale fotograf A. Zappadu je nezvěstný a není vyloučeno, že fotky zveřejní v jiné zemi. 

Postoje:

Britské noviny Guardian označily krok Davida Camerona za tragický” a nemoudrý”.

Šéf české Strany zelených, Martin Bursík, rozhodnutí vytvořit anti-federalistickou frakci odsoudil.

„Jsem tím výrokem velmi překvapen a otřesen. Působil jako předseda Evropské rady a člověk, který se stal postupně Evropanem, ale tento výrok ho vrací zpět ke kořenům ODS,“ prohlásil Bursík.