Robert Fico k EU: Na mě se můžete spolehnout

Robert Fico, slovenský premiér; zdroj: Rada EU.

Vítěz slovenských parlamentních voleb Robert Fico, který zřejmě poprvé v dějinách samostatného Slovenska sestaví jednobarevný kabinet, vyslal k EU první vzkaz, v němž ji ujistil, že na jeho stranu SMER-SD se může v podpoře klíčových evropských témat spolehnout. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz mu k jeho vítězství pogratuloval a označil ho za oddaného Evropana.

Slovenské víkendové parlamentní volby skončily drtivým vítězstvím strany SMER-SD, která ve 150členné Národní radě Slovenské republiky získala 44,41 % hlasů, jež jí vynesou 83 křesel (ústavní většina jí utekla o 7 křesel). Její předseda Robert Fico tak zřejmě zvládne sestavit jednobarevnou vládu. Pokud se tak stane, půjde vůbec o první kabinet složený z ministrů jedné strany v novodobých dějinách samostatného Slovenska. 

Situace u našeho východního partnera tak může trochu připomínat povolební vývoj v Maďarsku v roce 2010, kdy se vlády ujala středopravicová strana Fidesz Viktora Orbána. Ta se ale v maďarském parlamentu těší dvoutřetinové většině.  

Vláda Roberta Fica nahradí dosud vládnoucí koalici čtveřice středopravicových stran, které vloni v říjnu zlomila vaz otázka posilování pravomocí dočasného záchranného fondu eurozóny (EFSF), z něhož měla být financovaná pomoc zadluženým zemím s eurem. Vláda tehdejší premiérky Ivety Radičové totiž s hlasováním o EFSF spojila vyslovení důvěru kabinetu (EurActiv 12.10.2011). Slovenským parlamentem nakonec dohoda o posílení záchranného fondu prošla v „opravném“ hlasování o několik dní později (EurActiv 14.10.2011). 

„Evropská unie se na Smer může spolehnout, protože si uvědomujeme, že Slovensko jako malá země, která žije a chce žít v Evropě (…), si přeje zachování eurozóny a eura jakožto silné evropské měny,“ zněl víkendový vzkaz budoucího premiéra Fica směrem k unijním institucím.

Fico zároveň uvedl, že hodlá pokračovat v úsilí dosavadní vlády udržet stávající rating země a konsolidovat veřejné finance. Deficit by se tak měl tento rok udržet na úrovni 4,6 % HDP a v roce 2013 klesnout pod hranici 3 %. 

„Robert Fico je oddaným Evropanem a osobně jeho odhodlání a ochotu přispívat ke stabilizaci eurozóny vítám,“ komentoval výsledky slovenských voleb předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (S&D). „Jsem přesvědčený, že nová vláda bude konstruktivním partnerem v době, kdy EU potřebuje dosáhnout jednoty a mít odhodlání mnohem více než kdy předtím,“ dodal. 

Evropa je klíčová

A co vlastně může EU od vlády Roberta Fica, který v čele slovenského kabinetu stál již v letech 2006-2010, čekat?

Jak informuje slovenský EurActiv, evropská politika bude pro Ficovu vládu klíčová. Strana podporuje smlouvu o rozpočtové odpovědnosti EU, kterou 25 členských zemí (kromě České republiky a Velké Británie) podepsalo na nedávném summitu Evropské rady v Bruselu, a souhlasí i se vznikem trvalého Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který by měl začít fungovat v létě tohoto roku. Zatím je ale nejasné, zda nová vláda bude souhlasit s navýšením základního kapitálu fondu, které na posledním summitu EU zablokovala dosavadní premiérka Radičová s tím, že to přesahuje mandát její vlády.

Mezi priority Ficova Smeru v oblasti zahraniční a evropské politiky patří také energetická bezpečnost, znalostní ekonomika, strukturální reformy evropské ekonomiky, kohezní politika, migrace nebo třeba boj s klimatickými změnami.  

Ficův kabinet se chce soustředit na spolupráci se zeměmi Visegrádské čtyřky (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko), členskými státy EU, ale i významnými hráči na globální politické scéně, kterými jsou země jako Rusko, Čína, Indie nebo Brazílie.

Ruský server pravda.ru v komentáři k výsledkům slovenských předčasných voleb dokonce uvedl, že Slovensko bude pod Ficovým vedením nejvíce proruskou zemí v EU.