Redingová: Nový šéf Komise už nebude vybírán za zavřenými dveřmi

Herman Van Rompuy a Viviane Redingová; zdroj: Evropská komise

Jednou ze změn, kterou můžeme oproti roku 2009 očekávat během nadcházejících voleb do Evropského parlamentu, je nový způsob volby šéfa Evropské komise. Ten by měl být vybrán právě na základě výsledků nových voleb a schválen většinou europoslanců. Podle komisařky Viviane Redingové povede tato změna, kterou přináší Lisabonská smlouva, ke konci zákulisních dohod. Bude však vyžadovat zkušeného vyjednavače, kterým by podle komisařky mohl být šéf Evropské rady Herman Van Rompuy.

Příští volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 se budou vůbec poprvé řídit Lisabonskou smlouvou. Ta přináší hned několik novinek. Jednou z nich je i změna procedury volby nového šéfa Evropské komise. Kandidát bude navržen Evropskou radou „s přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu a po náležitých konzultacích“ a zvolen Evropským parlamentem většinou hlasů všech členů (EurActiv 23.8.2013).

Podle eurokomisařky zodpovědné za spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingové znamená tato nová procedura „úplný obrat“ v přístupu evropských státníků, kteří nemusí z této praktiky být příliš nadšení. Řekla to tento týden na setkání Unie evropských federalistů (UEF).

Do roku 2009 byl předseda Komise vybírán evropskými lídry za zavřenými dveřmi. Kandidát byl následně představen Evropskému parlamentu, který o něm rozhodoval prostou většinou. Podle Redingové budou muset nyní probíhat konzultace s Evropským parlamentem již na začátku celého procesu.

Eurokomisařka přirovnala vznik nové Komise k praxi, jakou vznikají vlády v Belgii. Kvůli složitému politickému systému a mnoha stranám, které v této zemi fungují, jmenuje belgický král po parlamentních volbách nejdříve takzvaného vyjednavače, který se následně snaží najít možnou koalici.

Podle Redingové by takovým vyjednavačem po květnových volbách mohl být současný stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který byl shodou okolností v letech 2008-2009 belgickým premiérem. Podle jejího názoru bude totiž potřeba najít dvě až tři politické skupiny, které vytvoří koalici, jež se bude schopna dohodnout na společném kandidátovi. Podle zdroje z Evropské rady je Herman Van Rompuy ochotný se role takzvaného mediátora ujmout.

Složitý výběr kandidátů

Kdo se bude ucházet o post příštího šéfa Evropské komise, však není vůbec jasné. Kandidát totiž musí získat souhlas jak svého evropského politického uskupení, tak i národních institucí.

Například současná druhá největší evropská skupina, kterou jsou socialisté, bude vybírat svého kandidáta na lednových primárkách. Již delší dobu se však mluví o tom, že jasným favoritem by měl být současný předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Jako zástupce členského státu v Evropské komisi však musí kandidát získat také podporu vlády své země. Schulz, který je původem Němec, tak musí získat souhlas vlády, která vznikne po blížících se volbách. Jejich favoritkou je však pravicová CDU v čele se současnou kancléřkou Angelou Merkelovou (EurActiv 9.8.2013).

Možným kandidátům na šéfa Evropské komise i volbám do Evropského parlamentu 2014 se věnuje také náš Links Dossier.