Řecká levice dnes povede jednání o vládní koalici, úspěch se ale neočekává

Lídr levicové koalice Syriza Alexis Tsipras; zdroj: Wikimedia Commons; autor: Joanna

Protože šéf nejsilnější řecké strany Nová demokracie Antonis Samaras nedokázal od nedělních voleb získat v parlamentu potřebnou většinu, o vytvoření vládní koalice se nyní pokouší levicový lídr Alexis Tsipras. Řada odborníků však očekává, že dohodu se uzavřít nepodaří a v zemi se budou konat nové volby.

Alexis Tsipras, lídr řecké koalice levicových stran známé jako Syriza, se dnes setká se zástupci doposud vládnoucí Nové demokracie a Panhelénského socialistického hnutí (PASOK). Společně by měli jednat o vytvoření koaliční vlády.

Všeobecně se však očekává, že schůzka žádnou dohodu nepřinese. Hlavním požadavkem Syrizy je totiž ukončení programu úsporných opatření, která mají Řecku zajistit finanční podporu ze strany Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Jedinými zastánci přísných úspor jsou na řecké politické scéně dosavadní vládní strany. Ty však v nedělních (6. května) parlamentních volbách nedokázaly obhájit svou pozici. Nová demokracie sice ve volbách zvítězila, PASOK se však umístil až na třetím místě a obě strany dohromady získaly pouze 32 % hlasů. Druhá skončila právě Syriza, kterou někteří pozorovatelé označují za radikálně levicovou.

Podle odborníků hrozí výsledek řeckých voleb politickou nestabilitou, která by mohla negativně ovlivnit také ekonomickou situaci v Evropě. Během následujících týdnů se tak podle některých očekávání budou muset konat nové volby (EurActiv 7.5.2012).  

Zničení Řecka nepodepíšu

Šance na vytvoření koaliční dohody mezi Syrizou a oběma proevropskými stranami je podle odborníků mizivá. Šéf Nové demokracie Antonis Samaras totiž včera rozhodně odmítl Tsiprasův požadavek na odepsání záchranného balíčku a varoval, že takový krok by mohl vést až k nucenému odchodu Řecka z eurozóny.

„Pan Tsipras po mně chce, abych se podepsal pod zničení Řecka. To však neudělám,“ prohlásil. „Naše země si nemůže zahrávat s ohněm,“ dodal. Tato reakce podle politických analytiků definitivně zablokovala cestu ke vzájemné dohodě.

Samaras byl jako lídr vítězné strany prvním politikem, který se tento týden pokusil vytvořit novou vládní koalici. Protože neuspěl, prezident Karolos Papoulias podle pravidel pověřil dalším pokusem právě Tsiprase. Pokud východisko nenalezne během tří dnů ani on, na řadě bude předseda PASOKu Evangelos Venizelos.

Když se však v průběhu následujících týdnů nepodaří nalézt ve třísetčlenném řeckém parlamentu potřebnou většinu ani jednomu politikovi, budou se v zemi konat nové volby.

Další úspory už ne

Výsledek víkendového hlasování podle odborníků ukázal odpor řecké veřejnosti k nuceným úsporám, na jejichž základě vládnoucí strany minulý rok vyjednaly záchranný balíček, který zemi zachránil před bankrotem. Podpora škrtů je přitom jedním z mála bodů, na kterých se konzervativní Nová demokracie a socialistický PASOK shodnou.  

Podle průzkumů veřejného mínění si většina Řeků přeje, aby jejich země v eurozóně zůstala. Podmínkou k tomu je ale podle některých expertů právě přijetí záchranného balíčku spojeného s tvrdými úsporami. Řecká veřejnost ale škrty zavedené dosavadní vládou odsuzuje a viní obě politické strany z prohlubování ekonomické recese.