Průzkum: Eurovolby by vyhrálo ANO, Paroubek přeskočil Úsvit

zdroj: Evropský parlament

Pět týdnů před evropskými volbami vede průzkum veřejného mínění hnutí ANO (23,2 %), následuje ho ČSSD (20,1 %) a KSČM (14,5 %). Do Evropského parlamentu by se dostala ještě TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Naopak pětiprocentní hranici by nepřekročil Úsvit (3,2 %), který by navíc předstihl LEV 21 vedený bývalým premiérem Jiřím Paroubkem. Ukazuje to průzkum společnosti SANEP.

Přesně za pět týdnů se v České republice otevřou volební místnosti. Čeští voliči, stejně jako dalších téměř 350 milionů Evropanů, budou vybírat 751 nových europoslanců a europoslankyň. Za Českou republiku bude zvoleno celkem 21 zástupců.  

Průzkumy dlouhodobě považují za favorita voleb hnutí ANO, které do evropských voleb vede bývalý eurokomisař Pavel Telička. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti SANEP by ANO mělo dosáhnout 23,2 %.

Za ním by se měl umístit vítěz posledních sněmovních voleb ČSSD (20,1 %) vedený sociologem Janem Kellerem a KSČM (14,5 %) v čele s poslankyní Kateřinou Konečnou.

Úsvit pod hranicí

Do Evropského parlamentu by se podle průzkumu měli ještě dostat zástupci dalších tří sněmovních stran: TOP 09 a Starostové (8,2 %), vítěz evropských voleb v roce 2009 ODS (5,4 %) a KDU-ČSL (5,2 %).

Naopak těsně pod pětiprocentní hranicí se umístili LEV 21 – Národní socialisté (4 %) bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Ti přeskočili i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (3,2 %).

Okolo 3 % se ještě pohybuje Česká pirátská strana (3,2 %), Strana zelených (2,9 %) a Věci veřejné (2,8%).  

Tradičně nízká účast

Podle průzkumu by evropské volby měla evropské volby doprovázet tradiční nízká volební účast. Stejně jako v roce 2009 by měla dosáhnout okolo 27,5 %.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 22. – 25. května.

O českých kandidátech a jejich programech si přečtěte v našem fact sheetu.

Autor: Anna Kuznická