Příznivci Strany zelených mohou od neděle volit svého kandidáta na šéfa Komise

europoslanci EGP; zdroj: Evropský parlament

Tuto neděli spustila Evropská strana zelených (EGP) online primárky, ve které mohou příznivci strany přes internet vybírat, kteří dva politici povedou EGP ve volbách do Evropského parlamentu. Z dua také vzejde kandidát strany na šéfa Evropské komise. Čeští Zelení podpořili spolupředsedkyni frakce v Evropském parlamentu Rebeccu Harmsovou.

Poměrně netradiční formu výběru lídrů, kteří budou stát v čele kandidátky strany pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, zvolila Evropská strana zelených (EGP). Dva zástupce, kteří povedou stranu do květnových voleb, totiž vybírají samotní příznivci strany, a to přes internet (EurActiv 1.10.2013).

„My tím chceme demonstrovat, že zde existuje evropský občanský prostor, že jsme čitelná celoevropská politická síla čtvrtá nejsilnější v Evropském parlamentu a také, že nám jde o prohloubení demokracie na evropské úrovni a jdeme v tom příkladem,“ uvedl na svém facebookovém profilu předseda strany Ondřej Liška.

Od neděle (10. listopadu) do konce ledna mohou Evropané starší 16 let, kteří „podporují zelené hodnoty“, na stránkách strany vybírat z celkem čtyř kandidátů, kteří dostali podporu minimálně čtyř evropských stran zelených. Nejúspěšnější dva z dané čtveřice povedou kampaň a jeden z nich se pak stane kandidátem EGP na předsedu Evropské komise.

Podle Lisabonské smlouvy by měli mít europoslanci při volbě šéfa exekutivy nově větší vliv, protože Rada by měla nominovat kandidáta na tento post „s přihlédnutím“ k výsledku voleb. Také podle doporučení Výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) by měly evropské politické strany zveřejnit jméno svého kandidáta na předsedu Evropské komise, a to „v dostatečném předstihu před volbami“.

Jediným oficiálně známým kandidátem je v současné chvíli předseda Evropského parlamentu, sociální demokrat Martin Schulz (EurActiv 7.11.2013).

Čeští zelení podpořili Rebeccu Harmsovou

A mezi kým mohou příznivci zelených vybírat? Největší podporu, a to celkem osmi evropských stran, získal francouzský europoslanec José Bové. O jednu partaj méně podpořilo kandidátku Federace mladých evropských zelených (AISBL) Ska Kellerovou a spolupředsedkyni frakce zelených v Evropském parlamentu Rebeccu Harmsovou, která získala podporu i českých zelených. Tuto trojici doplní spolupředsedkyně EGP Monica Frassoniová.

EGP požaduje, aby stranu v předvolební kampani vedli politici ze dvou různých národních stran. To vylučuje, aby volební tandem tvořila Harmsová a Kellerová, které jsou obě členky německé strany Spojenectví 90/Zelení.

Přestože v EGP tradičně tvoří duo, které vede stranu ve volbách, muž a žena, nejedná se o rigidní pravidlo. Jediný mužský kandidát José Bové tak nemá své místo nikterak jisté.