Příští Komisi povede druhý Barroso, říká bruselský analytik

Christine Lagarde; zdroj: ShutterStock.

Žádný z hlavních lídrů evropských politických stran nakonec post šéfa Evropské komise neobsadí. Naopak, podle analytika evropského think-tanku European Council on Foreign Relations Josého Ignacia Torreblancy je vysoce pravděpodobné, že se jím stane politik, který bude vybrán na základě kompromisu. Podobně jako tomu bylo u současného předsedy Komise Barrosa.

Nástupcem současného šéfa Evropské komise, kterým je od roku 2004 Portugalec José Manuel Barroso, nebude kandidát socialistů a současný předseda europarlamentu Martin Schulz, ani lídr kandidátky lidovců a bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Analytik José Ignacio Torreblanca ze známého evropského think-tanku European Council on Foreing Relations je přesvědčen, že evropskou exekutivu povede politik, na kterém se tyto tábory dohodnou.

Důvodem je nárůst populismu a euroskeptického smýšlení, které podle komentátorů sehraje velkou roli v blížících se volbách do Evropského parlamentu a promluví do jeho složení.

Středopravicové ani středolevicové strany tak pravděpodobně nebudou dostatečně silné, aby vytvořily koalici a prosadily svého kandidáta na post šéfa Evropské komise. Budou proto muset podle Torreblancy spolupracovat.

Do čela Komise se tak pravděpodobně postaví politik, který bude připomínat výběr současného předsedy unijní exekutivy Barroso. Ten byl kandidátem největší politické skupiny Evropské lidové strany (EPP), ale získal podporu i druhé nejsilnější frakce, tedy socialistů.

Černí koně ve hře

Podle Torreblancy ale může dojít i na "černé koně," které by v případě, že se politické frakce v Evropské parlamentu nedohodnou, nominovaly členské státy.

V minulosti se tímto způsobem hovořilo například o finském premiérovi Jyrki Katainenovi, výkonné ředitelce Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové či dánské premiérce Helle Thorning-Schmidtové.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 23.-24. května. Nová Evropská komise bude sestavena v listopadu. Podle nových pravidel, které zavedla Lisabonská smlouva, proběhne výběr šéfa Evropské komise „s přihlédnutím k výsledkům voleb“.