Pravice si svou pozici v EP udrží, tvrdí nejnovější studie

Podle předvolebního odhadu politologa Petra Sokola z institutu CEVRO by pravicové frakce mohly v Evropském parlamentu kontrolovat stejný podíl křesel jako doposud. Vytvoření nové konzervativní frakce v EP, jejíž součástí se stane i ODS, by tak celkovým poměrem sil nemělo zahýbat. V Česku Sokol předpokládá těsný souboj mezi mezi oběma nejsilnějšími partajemi.

Již zítra vyrazí první z celkem 375 milionů oprávněných voličů k urnám, aby vybrali svých 736 zástupců do Evropského parlamentu. V Česku se eurovolby uskuteční tento pátek (5.6.) a sobotu (6.6.). Politolog Petr Sokol z institutu CEVRO dal dohromady předvolební prognózy voličských preferencí z celé sedmadvacítky a sestavil model zastoupení jednotlivých frakcí v EP.

Jeho hlavní výstup lze shrnout do známého sousloví: status quo. Sokol odhaduje, že na poslanecké pozice v EP zasedne 43% pravicově smýšlejících politiků – tedy stejně jako doposud. Jedinou významnou změnu představuje jisté přeskupení frakcí v této části spektra. Euroskeptické síly doposud sdružené v Unii pro Evropu národů (UEN) se pravděpodobně včlení do nově vznikající frakce Evropských konzervativců (EC) a dohromady obsadí přibližně 57 křesel (tedy 8% podíl). Oslabená Evropská lidová strana zůstane se ziskem 256 křesel a 35% zastoupením nejsilnější frakcí v EP.

Co se týká levice, ta také ze svých pozic neustoupí – Strana evropských socialistů (PES) by si měla udržet 28% všech parlamentních křesel a spolu s dalším „rudým“ uskupením EUL/NGL a zelenými (G/EFA) bude kontrolovat 38% EP. K mírnému oslabení pozic dojde u středových liberálů (ALDE).

S velmi podobnými výsledky jako Petr Sokol zatím počítá i asi nejznámější předvolební prognóza vytvořená týmem Simona Hixe (London School of Economics), Michaela Marshe (Trinity College Dublin) a Nicka Vivyana (London School of Economics). Ta nicméně předpokládá, že přece jen mírně posílí levice na úkor pravice, která ale i v novém EP zůstane nejsilnějším politickým proudem (byť už jen o 2% mandátů).

Obě studie se však diametrálně odlišují v odhadu volebního výsledku v českých eurovolbách. Zatímco ze Sokolovy práce vychází vítězně občanští demokraté (29%, 9 křesel), těsně následováni socialisty (28%, 8 křesel), Hix naopak favorizuje ČSSD z 36% (9 mandátů) za níž má až z odstupem následovat ODS z 30% (7 mandátů). Dodejme, že poslední volební průzkumy dávají za pravdu spíš Sokolovi a předpokládají velmi těsný souboj mezi oběma největšími partajemi.

Podle obou modelů by se do Evropského parlamentu měli dostat ještě komunisté a lidovci. V případě zelených je Sokol skeptický, zatímco podle Hixe hranici 5% překonají. Další strany jsou pravděpodobně mimo hru.

Petr Sokol při svém průzkumu zjistil, že ve většině velkých států má pravice jasně navrch před levicí, což odráží i její předpokládaný náskok v EP. „Aliance CDU/CSU hladce poráží socialisty v Německu, Sarkozyho Svaz pro lidové hnutí si udržuje několikaprocentní náskok před socialisty ve Francii, Berlusconiho nová strana Lid svobody (spojení Vzhůru Itálie a konzervativní Národní aliance) drtivě válcuje spojenou italskou levici, a to s náskokem kolem 15 %,“ uvedl politolog.