Parlamentní volby v Polsku: Dobré zprávy pro předsednictví

Donald Tusk; zdroj: Evropská komise

Dosavadní premiér Donald Tusk včera (9. října) zvítězil v polských parlamentních volbách. S největší pravděpodobností se tak stane prvním polským ministerským předsedou od pádu komunismu, který zůstane ve funkci po dvě funkční období za sebou. Podle analytiků jsou výsledky voleb dobrým znamením pro právě probíhající polské předsednictví EU.

Podle předběžných výsledků zvítězila ve včerejších polských parlamentních volbách středo-pravicová Občanská platforma (PO), jejímž předsedou je dosavadní premiér Donald Tusk. Získala 40 % hlasů, a výrazně tak předběhla svého největšího rivala – stranu Jarosława Kaczyńského Právo a spravedlnost (PiS), kterou podpořilo 30 % voličů.

Podle průběžného sečtení hlasů mají Občanská platforma a její koaliční partner Polská lidová strana (PSL) šanci získat dostatek křesel, aby ovládly většinu Sejmu, dolní komory polského parlamentu.

Agrární a křesťansko-demokratická PSL získala 8,2 % hlasů. Její lídr Waldemar Pawlak již naznačil, že strana je připravena vytvořit s PO novou koalici. Pawlak zastával v odcházející Tuskově vládě post vicepremiéra a ministra financí.

Palikot zapůsobil na mladé voliče

Je ovšem také možné, že se Tuskovi a Pawlakovi v Sejmu většinu získat nepodaří. V tom případě by PO mohla jako koaličního partnera oslovit Svaz demokratické levice (SLD), citovala Polská tisková agentura PAP jednoho z předních politiků Občanské platformy. Sociálně-demokratická SLD získala ve volbách překvapivě málo hlasů – podle předběžných výsledků pouze 7,7 %.

Politoložka Anna Pacześniak z univerzity ve Vratislavi se domnívá, že PO nebude usilovat o vytvoření koalice se sociálními demokraty. Porážka SLD byla podle ní katastrofální. Politoložka zdůraznila, že velká část levicových voličů dala své hlasy Palikotově hnutí (RP), nové straně, která svou kampaň založila na boji proti dogmatismu katolické církve.

Podle analytiků se stal právě úspěch Palikotova hnutí největším překvapením voleb. Zakladatel strany, úspěšný podnikatel Janusz Palikot, vsadil na taková témata jako práva homosexuálů nebo legalizace lehkých drog, čímž se trefil do nálady mladých voličů. Palikotovo hnutí tak získalo 10,1 % hlasů a dosáhlo zastoupení v parlamentu. Strana přitom byla založena teprve 1. června.  

Podle Anny Pacześniak nemá nová strana v úmyslu vstoupit do koalice s Občanskou platformou, její lídr však naznačil, že pokud bude premiér potřebovat v parlamentu podporu, Palikotovo hnutí mu ji poskytne.

Jede se dál

Letošní volby zaznamenaly rekordně nízkou voličskou účast pouhých 47 %, což je o 20 % méně než při volbách v roce 2007.

Nyní se očekává, že polský prezident Bronisław Komorowski, člen Občanské platformy, pověří Donalda Tuska vytvořením nové vlády. Musí však počkat na oficiální výsledky voleb, které by měly být zveřejněny v úterý večer.

„Doufám, že čas potřebný k vytvoření vlády bude co nejkratší,“ řekl v neděli prezident agentuře Reuters. 

Podle politoložky Pacześniak Tusk pravděpodobně ponechá ve vládě většinu dosavadních ministrů, což velmi pomůže právě probíhajícímu polskému předsednictví EU.

„Výsledky voleb přinesly dobré zprávy pro polské předsednictví, vše by mělo pokračovat v zajetých kolejích,“ řekla Pacześniak.

Výsledek voleb je pro Tuska osobním triumfem. Liberálně-konzervativní politik pocházející z oblasti nedaleko Gdaňsku známý jako stoupenec evropské integrace o sobě tvrdí, že bojuje proti nové vlně euroskepticismu, která se v Unii v poslední době vzedmula.  

Pacześniak však upozornila, že ani porážka euroskeptické PiS nebyla tak dramatická, protože v porovnání s posledními volbami strana ztratila pouze 1 % hlasů. Podle politoložky dosáhla PiS svého cíle, když si podle výsledků voleb třetina polských občanů přeje „jinou“ budoucnost Polska, než jakou nabízí proevropská Občanská platforma.