O které portfolio by se měl český komisař ucházet?

Pavel Mertlík.

Diskuze o příštím českém eurokomisaři se začíná stupňovat. Ve středu představila ČSSD svého kandidáta na tento post – exministra financí Pavla Mertlíka. Podle sociálních demokratů bychom se tak mohli ucházet o jedno z prestižních ekonomických portfolií. Jaké jsou české možnosti?

Energetika, vnitřní trh, rozpočet ale i mnohojazyčnost, rybolov nebo rozvoj. To jsou portfolia, která budou příštím předsedou Evropské komise v nadcházejících měsících rozdělována mezi nové kandidáty na eurokomisaře.

Grémium ČSSD tento týden schválila jako svého kandidáta na tento post exministra financí Pavla Mertlíka. Podle svých slov tak doufá, že by mohla dosáhnout na jedno z těch „ekonomických“, která jsou považována za důležitější.

„Odpovídá to mé kvalifikaci. Samozřejmě je to ale věc rozhodnutí předsedy Komise a také jednání v Evropském parlamentu. Nepředpokládám, že by Česká republika jako nečlen eurozóny mohla dostat portfolio, které výrazným způsobem souvisí s problematikou jejího fungování,“ uvedl Mertlík pro iDnes.

Pavel Mertlík působil jako ministr financí ve vládě Miloše Zemana v letech 1999 – 2001. Poté byl hlavním ekonomem Raiffeisenbank a od roku 2012 je rektorem Bankovního institutu. Je také členem poradního týmu premiéra Sobotky.

Doprava či průmysl?

Mertlík však nemá pozici evropského komisaře vůbec jistou. Českého kandidáta musí schválit vláda a zájem navrhnout svého nominanta v minulosti zopakovalo i hnutí ANO. Například před pěti lety se o tento post ucházel kandidát ČSSD Vladimír Špidla a Alexandr Vondra z ODS. Strany se nakonec shodly až na „kompromisním“ Štefanu Fülem. Ten se stal eurokomisařem pro rozšíření a politiku sousedství.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka bychom si jako země s 35procentním podílem průmyslu na HDP měli říct o funkci evropského komisaře pro energetiku nebo průmyslu či dopravu.

Také podle lidoveckého lídra pro evropské volby Pavla Svobody bychom se jako tranzitní a turistická země měli zajímat o dopravu. „Naše poloha nás podle mě k tomu předurčuje. Samozřejmě bychom se mohli zajímat o turistický ruch, ale tam jsou na evropské úrovni pravomoci prakticky nulové,“ řekl redakci.

Svoboda stejně jako další oslovení kandidáti dodává, že nejprestižnější by bylo získat portfolio energetiky, o to však bude velká bitva. „Obávám se, že si tato důležitá portfolia mezi sebou rozeberou, ostatně jako tomu bylo vždycky, buďto staré členské země nebo velké členské země,“ domnívá se Jan Zahradil (ODS).

Podle komunistické kandidátky Kateřiny Konečné by nebyla špatná ani oblast životního prostředí. „ČR je krásnou ukázkou toho, jak se dá bojovat se znečištěných životním prostředím. Máme pořád mnoho nedořešené zátěže z minulých dob a před sebou výzvy v ochraně ovzduší či vod. Pokud by to byl opravdový odborník, mohl by zaručit, aby se v otázce životního prostředí nezapomínalo na menší státy. Doteď se toto portfolio hodně řídí tím, jak to mají nastavené velké země,“ řekla redakci.

Autor: Anna Kuznická