O financování kampaně nejlépe informuje Strana zelených a T0P 09, pokulhává ANO a Úsvit

zdroj: ShutterStock; autor: Lukas Rebec.

Nejtransparentnější informace o financování své kampaně do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou již koncem tohoto týdne, nabízí Strana zelených a TOP 09. Naopak se do toho příliš nechce hnutí ANO 2011 a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Uvádí to zjištění Transparency International.

Českým politickým stranám, které kandidují v letošních volbách do Evropského parlamentu, se do zveřejňování detailních informací o financování svých volebních kampaní příliš nechce. Poukazuje na to monitoring, který si nechala zpracovat organizace Transparency International (TI). 

Z jejích šetření například vyplynulo, že čtyři politické strany z deseti nemají transparentní účet a některé tají složení volebních týmů či agentur, se kterými spolupracují. 

„Bez zákona o financování politických stran se neobejdeme.“

Nejtransparentnější informace o financování své volební kampaně tak podle monitoringu poskytuje neparlamentní Strana zelených a opoziční TOP 09. 

Druhé místo patří České pirátské straně a střed žebříčku pak KSČM, Straně svobodných občanů, ČSDD, KDU-ČSD a ODS. Do poskytování informací se podle zjištění TI příliš nechce vládnímu hnutí ANO 2011 a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Významný posun k transparentnímu financování?

I přesto, že organizace TI označuje výsledky monitoringu financování předvolebních kampaní v České republice za „neoptimistické“, podle jejího ředitele Davida Ondráčky mnohé české politické strany udělaly krok kupředu.

„Začíná být patrné, že financování politických stran může být transparentní a že splnění stanovených požadavků na financování volebních kampaní není nereálné,“ uvedl Ondráčka.

Jako příklad uvedl fakt, že Piráti mají registr všech smluv, které strana uzavírá, či že společně se Zelenými a Svobodnými vedou kompletně otevřené účetnictví. 

K větší transparentnosti financování kampaní přispívá podle TI i to, že Zelení zveřejňují veškeré své faktury, TOP 09 vede podrobné seznamy dárců včetně těch, co poskytnou nepeněžité dary, a také to, že sociální demokraté i komunisté otevřeli specifické účty věnované právě eurovolbám.

Podle Petra Vymětala z katedry politologie Vysoké školy ekonomické jde sice pořád pouze o „jednotlivosti“, pokud by je ale všechny politické strany v příštích volbách využily, jednalo by se o „významný posun k transparentnímu financování předvolebních kampaní“.

Pomohl by zákon o financování politických stran

V loňském roce obdržely politické strany a hnutí ze státního rozpočtu téměř miliardu korun. Z těchto veřejných prostředků pak většina z nich financuje své volební kampaně do Evropského parlamentu.

Podle Transparency International by k větší transparentnosti ve financování kampaní přispěl kvalitní zákon o financování politických stran a institucionálního dohledu.

Autor: Lucie Bednárová.