ANKETA – Europoslanci za ČR: Nechceme se zašít, čeká nás energetika i proměna EU

zdroj: ShutterStock.

Včera (1. července) někteří z nich poprvé zasedli v křeslech Evropského parlamentu. Jiní se do funkce vracejí. Co noví a staronoví čeští europoslanci plánují pro příštích pět let strávených mezi Českem, Bruselem a Štrasburkem? Přinášíme odpovědi těch, kdo se s námi podělili o své představy.

Česká republika má v Evropském parlamentu 21 poslanců. V letošních evropských volbách uspěli čtyři zástupci hnutí ANO (Pavel Telička, Dita Charanzová, Petr Ježek a Martina Dlabajová), čtyři kandidáti TOP 09 (Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina a Stanislav Polčák), čtyři představitelé ČSSD (Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc a Miroslav Poche), tři poslanci KSČM (Kateřina Konečná, Miloslav Ransdorf a Jiří Maštálka), tři zástupci KDU-ČSL (Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda aTomáš Zdechovský), dva poslanci ODS (Jan Zahradil a Evžen Tošenovský) a jeden zástupce Strany svobodných občanů (Petr Mach).

Včera ve Štrasburku odstartovalo první plenární zasedání nového Parlamentu. Europoslanci v prvním kole zvolili staronového předsedu Evropského parlamentu, kterým se stal německý sociální demokrat Martin Schulz.

Noví europoslanci se také musí rozdělit do jednotlivých výborů. O které oblasti evropské legislativy budou mít čeští zástupci zájem? A co v nich chtějí během příštích pěti let podnikat?

Práce prý bude dost. Evropský parlament by mohl hrát významnou roli v projednávání Transatlantické dohody o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP). Očekává se také řada debat o klimatické a energetické politice EU. Některé strany chtějí také usilovat o změnu celkového kurzu Evropské unie.

EurActiv se nových českých europoslanců ptal, jak si příští roky strávené v Evropském parlamentu představují.


Jaké jsou Vaše plány na příštích 5 let v Evropském parlamentu?

Pavel Telička (ANO): Stručně řečeno – udělat maximum pro zlepšení postaveni a reputace České republiky a naplnění volebního programu ANO v nejvyšší možné míře.

Petr Ježek (ANO): Chce-li se poslanec po pěti letech ohlédnout a vidět svou stopu, zkušenost velí, aby si vedle standardní práce našel téma, kterému by se chtěl věnovat speciálně a které by bylo jeho určitou „obchodní značkou“. Do velké míry se může odvíjet od výboru, ve kterém zasedne. Uvidíme.

Pavel Poc (ČSSD): Máme před sebou hodně práce. Chci především pokračovat v práci ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). V tuto chvíli o zařazení do výborů vyjednáváme. Pokud se to podaří, čeká nás legislativa týkající se endokrinních disruptorů a velmi brzy také diskuse o některých částech smlouvy TTIP. V poslední době mám pocit, jako by krize otázky životního prostředí z politiky skoro vyhnala. Takže mám za to, že to bude docela boj.

Jiří Pospíšil (TOP 09): Budu se věnovat především justiční tématice, takže se rád budu podílet na tvorbě předpisů z této oblasti. Chtěl bych, aby za mnou byla vidět práce, a také, což považuji za velmi důležité, se budu snažit, aby čeští občané byli informováni o tom, co se v Bruselu děje a co zde já a mí kolegové jako zástupci naší země děláme. Nechci se určitě na pět let, jak se říká, zašít a nic nedělat.

Luděk Niedermayer (TOP 09): Kromě práce v Bruselu a Štrasburku bych rád pomohl zvýšit mezi českými občany povědomí o tom, jak pracuje Evropský parlament a jak podstatná je pro nás EU. Myslím, že bychom měli vědět, co všechno pro nás Unie znamená a dělá. Lépe tak pochopíme smysl společné spolupráce v Evropě. A možná se pak i další z nás stanou většími „Evropany“. Už třeba jen tím, že chceme posílit roli Unie v reakci na stávající a nové hrozby a na vývoj v Rusku. Energetickou bezpečnost považuji nejen za otázku vnitrostátních předpisů, ale hlavně za úkol pro celou Evropu. Jednotlivé země tento problém nevyřeší – a není to jediný případ.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Chtěl bych se pustit do práce a opravdu posunout témata, která jsme si vytyčili v programu. Chtěl bych v Bruselu bydlet a pracovat tam především v prvních měsících na co nejrychlejším poznání fungování komisí a výborů.

Jan Zahradil (ODS): První předsevzetí už jsem si vlastně splnil. ECR se stala třetí nejsilnější politickou frakcí v Evropském parlamentu, což znamená výrazné posílení. Stali jsme se skutečnou mainstreamovou opozicí vůči dosud převládajícímu evropskému federalismu. Jako zpravodaj pro smlouvu o volném obchodu mezi EU a Vietnamem bych chtěl vyjednávání dovést ještě tento rok do úspěšného konce. Liberalizaci obchodu se chci věnovat i nadále, stejně jako zatím úspěšné kampani za konec stěhovacího cirkusu mezi Bruselem a Štrasburkem nebo rušení zbytečných evropských předpisů.


Evžen Tošenovský
(ODS): V nadcházejícím volebním období bych chtěl zůstat ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), prioritně se věnovat otázkám výzkumu a vývoje, a efektivněji tak propojit legislativní práci v Bruselu s aktivitami na domácí půdě. Jde hlavně o racionální přístup k cílům do roku 2030, kdy snižování uhlíku nesmí neuváženě dopadat na peněženky lidí a ruinovat náš průmysl. Druhou oblastí je pak jádro, které tvoří důležitou součást našeho energetického mixu, a které potřebuje rozumné podmínky pro svou výrobu.

Petr Mach (Svobodní): Náš hlavní plán je přesvědčit Evropský parlament, aby navrhl změnu Smlouvy o fungování EU v tom smyslu, aby členství v eurozóně bylo dobrovolné. Informoval jsem o mém záměru změnit smlouvu jednak naše ministerstvo zahraničí, jednak kolegy z frakce a další europoslance.


Autor: Adéla Denková a Lucie Bednárová.