Nizozemec Wilders chce pro volby do EP vytvořit nové hnutí krajně pravicových stran

zdroj: CreativeCommons.org; autor: Rijksvoorlichtingsdienst.

Italská Liga Severu, belgický Vlámský zájem či francouzská Národní fronta. To jsou některé strany, které by chtěl kontroverzní politik Geert Wilders spojit v jedno krajně pravicové hnutí, jež by mělo spolupracovat během nadcházejících voleb do Evropského parlamentu.

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu začal kontroverzní lídr krajně pravicové nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders opět přitahovat pozornost evropských médií. Během posledních týdnů objel několik zemí a se zástupci vybraných stran jednal o vzniku nového krajně pravicového hnutí.

Jak uvádí nizozemská média, Wilders se setkal s lídry belgického Vlámského zájmu, francouzské Národní fronty, Švédských demokratů, italské Ligy Severu a nejspíše také německé Alternativy pro Německo.

„Politická revoluce je na cestě od Anglie po Německo, od Francie po Itálii a také v Nizozemsku. Vnímáme stejným způsobem 90 % témat, možná i více. Mám s těmito stranami více společného, než s celým nizozemským parlamentem,“ citovala Wilderse média.

Ve Wildersově postoji se přitom jedná o změnu. Donedávna totiž odmítal jakoukoliv spolupráci jak s Le Penovou Národní frontou, tak i belgickým Vlámským zájmem. Podle jeho slov však ani nyní nechce spolupracovat s „extremistickými a rasistickými“ stranami a odkazuje přitom na maďarský Jobbik a Britskou národní stranu.

Jeho snahou je prý sjednotit ty, kdo jsou „proti Evropské unii a masivní imigraci“. Nicméně Wildersova snaha zdá se zatím příliš úspěšná není.

„Naše strana zatím do žádné aliance nevstoupila,“ uvedl mluvčí Švédských demokratů Martin Kinnunen. „Potkali jsme se s různými stranami, abychom získali více informací, ale je stále obtížné cokoliv říct, dokud nebudeme vědět, které strany se projektu zúčastní.“ Podobné stanovisko zaujímá i Liga Severu.

Již dnes je v Evropském parlamentu zastoupeno několik krajně pravicových euroskeptických stran. Velká část z nich, včetně nizozemské PVV, však není součástí žádné politické skupiny.

Nejhlasitějším protievropským seskupením je Evropa svobody a demokracie (EFD), v jejíž čela stojí britský politik Nigel Farage (UKIP). Ani tato strana se však Wildersovy iniciativy zúčastnit neplánuje.

Geert Wilders je členem nizozemské sněmovny reprezentantů od roku 1998. Je znám svým tvrdým postojem proti islamizaci Evropy a imigraci. V oblasti Evropské unie PVV vystupuje proti členství Turecka v EU a prosazuje také vyloučení Bulharska a Rumunska. Strana se staví proti politické integraci Unie a v loňském roce se vyjádřil, že by z Unie měla vystoupit i Nizozemsko (EurActiv 2.5.2012).