Nevíte koho volit? Specializovaný server vám pomůže

Skupina zapálených nadšenců nedávno spustila webovou stránku www.kohovolit.eu, na níž si můžete prohlédnout nakolik byl vámi zvolený kandidát v Evropském parlamentu (EP) aktivní. Dále jsou k dispozici dvě kalkulačky, které ověřují vaši názorovou shodu s kandidáty.

Je to opravdu tak jednoduché? Stačí několik kliknutí a budete mít jasno o svých favoritech pro nadcházející volby. Možná ne, ale určitě není od věci zjistit, zda se s vaší oblíbenou stranou na většině témat shodnete nebo nikoliv, a jak její zástupci v EP skutečně hlasují.

Na webové stránce http://kohovolit.eu/ vás čekají především dvě „kalkulačky“. V té první – parlamentní si může každý ověřit, do jaké míry by se při hlasování o zásadních politických otázkách shodl s jednotlivými poslanci. Tato kalkulačka je tedy zaměřena ne na proklamované názory, ale na skutečné „činy“ poslanců, z nichž většina do Evropského parlamentu letos opět kandiduje.

Po pouhých několika minutách vyplňování (můžete si vybrat z kratší a delší verze dotazníku) rázem zjistíte, která partaj a který konkrétní europoslanec hlasovali nejvíce podle vašich představ. Při minulých evropských volbách řada skalních příznivců svých stran po celé Evropě s rozčarováním zjistila, že jejich kandidáti často hlasují v rozporu se svými sliby.

Druhá – názorová kalkulačka se sice o zmíněné sliby opírá, ale zase má tu výhodu, že nediskvalifikuje ty strany, jež až doposud v EP nezasedaly.

Další službou na http://kohovolit.eu/ je přehled aktivity jednotlivých poslanců buď z celé Evropy nebo podle jednotlivých zemí. Pokud však uživatel klikne na českou vlaječku, dojde k překvapujícímu zjištění: mezi třemi nejméně aktivními českými europoslanci je mediálně známá odbornice na Blízký východ Jana Hybášková nebo Miroslav Ouzký, který se v EP stal šéfem výboru pro životní prostředí.

Naopak na prvním místě v „aktivitě“ skončila Zuzana Roithová a KDU-ČSL se okamžitě na svých webových stránkách touto skutečností pochlubila a uvedla, že „aktivita byla vypočítána z podaných interpelací, návrhů usnesení, vystoupení na plenárním zasedání písemných prohlášení a stanovisek.“

To je ovšem zavádějící informace. Tabulka „aktivity“ na úvodní straně totiž bere v potaz pouze jedno kritérium: přítomnost při hlasování na plenárních zasedáních. Pokud chcete zjistit pořadí poslanců i podle dalších kritérií (celkem jich je sedm), musíte se podívat do „kompletní tabulky aktivity“.

Zajímavé je také schéma mapující podle hlasování v EP, v jaké části politického spektra se poslanci nachází. Nenabízí pouze tradiční dělení na pravici a levici, ale posuzuje také názory poslanců na míru federalizace Evropy.

Projekt KohoVolit.eu je součástí celoevropské sítě podobných webových stránek (k dnešnímu dni fungují ve 12 evropských zemích). Například v Německu se těší značné oblibě.