Německá vládní koalice již navrhla svého prezidentského kandidáta

Po nečekané rezignaci dosavadního německého prezidenta Horsta Köhlera vládní koalice již našla oficiálního kandidáta, který by ho měl v prezidentském úřadě vystřídat. Je to premiér Dolního Saska Christian Wulff.

Německá vládní koalice CDU/CSU a FDP se již shodla na prezidentském kandidátovi. Je jím premiér spolkové země Dolní Sasko Christian Wulff.

Kancléřka Angela Merkel včera (3. června) na tiskové konferenci v prostorách Bundestagu Wulffa představila jako oficiálního kandidáta vládnoucí koalice. „Jsem šťastná, že si (Wulff) vybral tuto cestu a půjde s občany v těžkých časech, v době celosvětové hospodářské krize, kdy je v sázce budoucnost Evropy,“ prohlásila kancléřka.

Wulff vládní koalici poděkoval za důvěru a dodal, že kandidatura je pro něj „velkou výzvou, která si žádá velkou zodpovědnost“.

Podle informací ČT24 byla přitom dosud považována za nejpravděpodobnější kandidátku na uvolněný post současná proreformní ministryně práce Ursula von der Leyen. Ta by ale nebyla přijatelná pro levicovou opozici a některé volitele z CDU, informuje ČT24. Prostor se otevřel konzervativnímu Wulffovi, který by se tak ve svých 50 letech mohl stát nejmladším prezidentem Německa.

Wulff je vystudovaný právník a od roku 1998 je místopředsedou křesťansko-demokratické unie (CDU). V roce 2008 obhájil post premiéra spolkové země Dolní Sasko. V roce 2005 se o něm uvažovalo jako o možném spolkovém kancléři. Vnitrostranický boj ale nakonec vyhrála Angela Merkel.

Jeho zvolení ale ještě není jisté. Opoziční Zelení nominovali spolu se sociální demokracií sedmdesátiletého Joachima Gaucka, který působil jako farář a mezi lety 1990 a 2000 stál v čele úřadu spravujícího dokumenty východoněmecké Stasi. Podle ČT24 chce ale svého kandidáta nominovat i postkomunistická strana Die Linke.

Nový prezident by měl být zvolen do 30 dnů od rezignace svého předchůdce. Podle informací médií by se Spolkové shromáždění (orgán, který volí spolkového prezidenta) mělo k volbě sejít 30. června. Vládní koalice CDU/CSU a FDP si tam drží většinu 645-647 hlasů z celkových 1244.

Dosavadní prezident Německa Horst Köhler nečekaně rezignoval na svůj post v neděli 31. května. Reagoval tak na mediální tlak, který následoval po jeho výrocích o vojenských misích německé armády v zahraničí (EurActiv 1. června 2010).

Německý prezident má podobně jako v České republice poměrně omezené pravomoci, jeho funkce je hlavně ceremoniální.