Nejaktivnějšími europoslanci jsou Vlasák, Roithová a Sehnalová, nejhůře si vedl Dušek a Falbr

zdroj: ShutterStock; autor: Dariusz Urbanczyk.

Mezi tři nejproduktivnější české europoslance patří Oldřich Vlasák, Zuzana Roithová a Olga Sehnalová. Naopak nejméně aktivními poslanci jsou Robert Dušek a Richard Falbr. Čeští europoslanci se navíc ocitli pod průměrem výkonu jejich evropských kolegů. Uvádí to studie think-tanku Evropské hodnoty.

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu vzrůstá zájem o práci českých europoslanců. Analýza, kterou dnes (28. dubna) zveřejnil think-tank Evropského hodnoty, se soustředí na hodnocení aktivit českých zástupců v Evropském parlamentu za uplynulé volební období 2009-2014.  

Studie se zaměřovala na měřitelné aktivity europoslanců, jako je třeba předkládání pozměňovacích návrhů, projevy v Parlamentu, účast při hlasování nebo interpelace Evropské komise. 

Mezi trojici nejaktivnějších českých poslanců studie vybrala místopředsedu Evropského parlamentu a čtyřku na kandidátce ODS Oldřicha Vlasáka, končící europoslankyni Zuzanu Roithovou (KDU-ČSL) a dvojku na kandidátce sociálních demokratů Olgu Sehnalovou.

Naopak mezi poslance, kteří vykázali aktivitu nižší, patří podle Evropských hodnot Robert Dušek (ČSSD) a Richard Falbr (ČSSD).

Interpelace a stínové zprávy

Kromě toho přináší studie i srovnání práce českých europoslanců s jejich kolegy z ostatních zemí střední a východní Evropy.

Pouze ve dvou z jedenácti měřených aktivit, tedy předkládání zpráv a stínových zpráv, dosáhli čeští europoslanci nadprůměrných hodnot, ve všech ostatních se pohybovali spíše pod průměrem. 

Nejslabší byl podle výsledků studie výkon českých zástupců v Evropském parlamentu při interpelaci Evropské komise a Rady ministrů, kdy průměrný český europoslanec vznesl téměř 5,5krát méně parlamentních otázek, než je celoevropský průměr.

„Poslanci ODS a KSČM navzdory svým skeptickým postojům položili nejméně dotazů z českých europoslanců,“ píše se ve studii. V tomto ohledu se naopak dařilo poslancům ČSSD a KSČM.

Podobné výsledky

Studie think-tanku Evropské hodnoty není jedinou analýzou práce českých europoslanců, která vznikla v poslední době. V polovině měsíce byla zveřejněna analýza, kterou vydala nadace Open Society Fund.

Výsledky byly téměř identické. V čele žebříčku se totiž umístila Zuzana Roithová, druhý byl Oldřich Vlasák a třetí příčka patřila Olze Sehnalové.

Na posledních dvou místech se umístili poslanci Věra Flasarová (KSČM) a Vojtěch Mynář (ČSSD). Ti však do Evropského parlamentu přišli později než jejich kolegové – Flasarová vystřídala v lednu 2014 Vladimíra Remka, který se stal velvyslancem České republiky v Moskvě, a Mynář v červenci 2012 nahradil zesnulého Jiřího Havla.

Před nimi se umístili europoslanci z řad ČSSD Robert Dušek, Zuzana Brzobohatá a Richard Falbr.

Autor: Radka Kopecká/Lucie Bednárová.