Pomohou novináři mezi novými europoslanci přiblížit EU občanům?

zdroj: ShutterStock.

V novém Evropském parlamentu, který voliči zvolili v květnu, usedne i několik špičkových žurnalistů, jež se rozhodli jít do politiky. Pomohou jejich zkušenosti přiblížit práce unijních institucí širší veřejnosti?

Novinářské pero vyměnili za poslanecké lavice v Bruselu a ve Štrasburku. V novém Evropském parlamentu bude pracovat hned několik předních evropských žurnalistů včetně českého novináře Jaromíra Štětiny (TOP 09).

Obecně nízkou volební účast, která v evropské osmadvacítce nepřesáhla 43 %, politologové spojují s malým zájmem o evropské dění mezi občany. Pomohou novináři-poslanci zlepšit komunikaci mezi Bruselem a řadovými občany?

„Je tu jen velmi málo lidí, kteří se aktivně zajímají o EU, proto je příchod většího počtu novinářů do europarlamentu logický,“ řekl EurActivu francouzský blogger píšící o komunikaci v EU Michael Malherbe.

Belgický novinář a europoslanec: „Žurnalisté mají knowhow, jak komunikovat s veřejností.“ 

Novináři mají zkušenosti a vědí, jak určité věci komunikovat, zdůrazňuje. Důležité jsou prý také jejich vazby na národní média, tiskové agentury a lidi pohybující se v této branži.

Podle respektovaného belgického novináře Johana Van Overtveldta, který má zkušenosti i s aktivní politikou a byl zvolen europoslancem, mají žurnalisté vše pro to, aby zvládli lépe občanům vysvětlovat, co Evropský parlament dělá a v čem spočívá jeho smysl.

„Žurnalisté mají knowhow, jak komunikovat s veřejností. Jejich zvýšená přítomnost v europarlamentu může fungovat jako megafon,“ uvedl. „Neváhám vysvětlovat svou práci širší veřejnosti – třeba ve sloupcích, příspěvcích na webové stránky nebo vystoupeními v televizi,“ řekl Overtveldt EurActivu.

Na druhou stranu blogger Malherbe zdůrazňuje, že pro nováčky v politice, ke kterým řada nových europoslanců skutečně patří, může být obtížné zorientovat se v práci politika a poslance Evropského parlamentu. „Parlamentní práce je komplexní, všechny ty dodatky a zprávy. Nejsem si jistý, jestli v tom budou lepší,“ uvedl Malherbe.

Mezi novináře, kteří budou v příštích pěti letech zasedat v Evropském parlamentu, patří například Ital Giovanni Toti, Španěl Josu Juaristi, Francouz Patrick Le Hyaric (který dosud ve Francii vede komunistický deník L´Humanité) nebo český novinář a senátor Jaromír Štětina.

Autor: Lucie Bednárová/EurActiv.com.