Merkel ve volbách uškodilo Japonsko a Libye

Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkel při včerejších (27. března) volbách v Bádensku-Württembersku utrpěli porážku. Přispěly k tomu i protijaderné nálady, které v této části Německa zesílily po havárii v zemětřesením zasažené japonské elektrárně. Ztráta této spolkové země pravděpodobně neohrozí pozici Merkel v čele strany, ale určitě zkomplikuje její možnosti při prosazování legislativy.

Místo CDU vyhráli v Bádensku-Württembersku Zelení. Klíčovou otázkou v tamních volbách byla jaderná energetika. Mezi místními převážil názor, že kancléřka Angela Merkel nad ní ztrácí kontrolu. Vítězní Zelení budou mít prvního premiéra spolkové země na území, které dosud ovládala CDU. Předsedkyní strany ale Merkel i přes prohru pravděpodobně zůstane.

Není to ale tím, že by snad kancléřka a její hlavní spojenec, ministr zahraničí Guido Westerwelle z vládní koaliční strany Svobodní demokraté (FDP), nebyli kritizováni za svou práci a za způsob, jakým vedli kampaň.

„Pro CDU je to katastrofa. Ve straně proběhne velká debata,“ řekl Thorsten Faas, profesor politologie na Mannheimské univerzitě v Bádensku-Württembersku. Podle něj se možná Westerwelle bude muset vzdát vedení strany.

CDU vládla v Bádensku-Württembersku od roku 1953 a to i s poměrně dobrými výsledky – tamější ekonomika posílila, snížila se zločinnost a nezaměstnanost.

Několik dní před volbami, kdy už bylo naprosto zřejmé, že zde Křesťanští demokraté neuspějí, zaplnila titulní stránky německých novin kritika kancléřčiny jaderné a zahraniční politiky.

Přední konzervativci protestovali proti jejímu rozhodnutí zdržet se hlasování o vojenském zásahu v Libyi v Radě bezpečnosti OSN a varovali, že by se mohla naplnit slova Helmuta Kohla o tom, že dojde k „ukvapenému a osamělému útěku Německa od jaderné energie.“

Konzervativní list Welt am Sonntag citoval bývalého ministra obrany za CDU Volkera Rüheho, který řekl, že zdržet se hlasování o Libyi představuje „vážnou chybu historických rozměrů.“ Křesťansko-demokratický poslanec Michael Fuchs prohlásil, že německá veřejnost byla šokována.

„Naše manévry v posledních dvou týdnech voliče jednoduše nepřesvědčily,“ řekl Fuchs.

Špatně zvládnutá krize

Zdaleka největší zklamání přinesly nedělní zemské volby premiérovi Bádenska-Württemberska Stefanu Mappusovi (CDU). Podle něj porážku způsobila směsice domácích i vnějších událostí, počínaje železničním projektem “Stuttgart 21“ a konče libyjskou krizí či jadernou katastrofou v Japonsku.

„Všichni víme, co byly hlavní problémy: Stuttgart 21, energetika, rezignace ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga, strašlivé události v Japonsku, a další,“ řekl Mappus.

Přestože se většina těchto událostí nedala předvídat, důvěra ve schopnost kancléřky zvládat krizové situace je po volbách v troskách.

Poté, co Merkel nejdříve na konci loňského roku prodloužila funkčnost stárnoucích jaderných elektráren, aby sedm nejstarších nyní po japonské katastrofě zavřela, je v oblasti jaderné energetiky obviňována z vyhrocených reakcí a těžkopádné a neúspěšné kampaně.

Její pozice nicméně není přímo ohrožena, zejména proto, že chybí alternativní řešení. Několik nejdůležitějších premiérů spolkových zemí za CDU nedávno stranu opustilo a na začátku března rezignoval také ministr obrany Guttenberg.

„Nemusí se obávat žádného převratu. Nemusí mít strach z žádných rivalů,“ řekl agentuře Reuters Gero Neugebauer, profesor politologie na berlínské Svobodné univerzitě. „O tom, jak zůstat u moci, může přemýšlet z dlouhodobého hlediska.“

Merkel může také počítat s podporou voličů, kteří rozlišují mezi zemskou a celonárodní úrovní politiky. Manuel Blochwitz, 23letý telekomunikační pracovník ze Stuttgartu, volil v neděli kvůli projektu “Stuttgart 21“ Zelené, jinak je ale voličem Merkel.

„Nechci, aby se do dalších voleb v roce 2013 měnila vláda, a s Merkel jsem spokojený,“ řekl. „Není tu nikdo, kdo by ji mohl nahradit. Ale tady ve Stuttgartu chci nový začátek. Přeci jen CDU zde vládla po celou dobu od vzniku Bádenska-Württemberska,“ dodal.