Měl by být český eurokomisař „politik“ či „odborník“? Strany se v názoru liší

Zdroj: Evropská komise.

O tom, kdo by mohl být příští eurokomisařem, zatím česká vláda mlčí. Jestli by měl být český kandidát někdo s politickou příslušností, či takzvaný odborník, jsme si povídali i s českými volebními lídry pro evropské volby. Ty se uskuteční za necelé 3 týdny, nová Evropská komise by se měla ujmout úřadu letos v listopadu.

Blížící se evropské volby neovlivní pouze nové složení Evropského parlamentu. Do konce roku bychom měli znát také, kdo bude usedat v nové Evropské komisi.

Ta se skládá z 28 členů, každý pochází z jednoho členského státu. Ty také svého kandidáta navrhují, přestože eurokomisař by neměl ve své funkci zájmy své domovské země nikterak zastávat či prosazovat.

Diskuze o tom, kdo bude novým českým komisařem a které oblasti by se měl věnovat, jsou zatím veřejnosti utajené. V médiích proběhla pouze „přestřelka“ mezi představiteli ČSSD a ANO. Zdá se totiž, že oba koaliční partneři mají ambici obsadit tento post.

Nejvíce se v této souvislosti mluvilo o prvním českém eurokomisaři a eurolídrovi hnutí ANO Pavlu Teličkovi. Ten však EurActivu potvrdil, že přestože nemůže tuto variantu 100% vyloučit, o tento post momentálně nestojí.

Odborník nebo politik?

Jaké by tedy měl mít hledaný kandidát vlastnosti? Podle ODS by mělo jít o někoho bez politického zázemí, protože Evropská komise by neměla být politickým orgánem. ODS společně s AECR – tedy evropskou politickou stranou, jíž je členem, nepodporuje ani krok ostatních eurostran, které si volí své kandidáty na předsedu Komise.

Opačný názor má KDU-ČSL. „Rozhodně by to měl být člověk s politickou zkušeností, člověk, který ví, že když někde vyjme cihlu, tak mu na druhé straně může spadnout celá zeď. A evropská konstrukce integrace je dost složitá na to, aby o ní mohli rozhodovat jen specializovaní odborníci,“ řekl v dnešním rozhovoru eurolídr lidovců Pavel Svoboda. Upozorňuje tak na to, že podle něj nemusí být odborník schopný reflektovat přesahy a dopady toho, co schvaluje.

Podle Kateřiny Konečné, která vede do voleb KSČM, existují jak portfolia, která mohou být politická, jako je komisař pro energetiku či dopravu. Na druhou stranu komisař pro životní prostředí by měl být odborník, protože v této oblasti je mnoho odborných informací, které by měl znát.

„Myslím si, že je potřeba vysoká míra odbornosti, protože Komise je vlastně věcný hybatel, který ve většině případů plní agendu, jež ji zadává Rada,“ dodává Luděk Niedermayer (TOP 09 a STAN).

Evropské volby se uskuteční v České republice 23. a 24. května. Nová Komise by se měla ujmout úřadu v listopadu.

Autor: Anna Kuznická