Maďarský Fidesz získal ústavní většinu

Nadcházející maďarský premiér Viktor Orbán včera (25. dubna) slavil vítězství. Jeho strana Fidesz totiž v parlamentu získá ústavní dvoutřetinovou většinu a Orbán to přirovnal k revolučnímu vítězství.

Po sečtení drtivé většiny hlasů druhého kola parlamentních voleb náleží středopravicovému Fideszu 263 křesel. Pro zisk ústavní většiny v tamním jednokomorovém parlamentu by přitom stačilo získat 258 křesel. Po osmi letech tak strana odstaví od moci levicovou MSZP (Magyar Szocialista Párt).

„U hlasovacích uren se udála revoluce,“ prohlásil Orbán v centru Budapešti před přibližně čtyrmi tisíci rozjařených příznivců. „Maďarští občané dnes ukončili režim oligarchů zneužívajících svou moc. Lidé ustavili nový režim, režim národní jednoty,“ dodal.

Fidesz byl naposledy u moci v letech 1998 až 2002. Nyní má Orbán možnost sestavit první jednobarevný kabinet po konci komunistického autoritativního režimu.

Šance na sestavení jednobarevné vlády bude mít podle analytiků příznivý dopad na stabilitu maďarského forintu a v krátkodobém horizontu i na vývoj finančních trhů. Investoři ale zároveň očekávají rázné kroky a jasný plán, jak chce nová vláda snižovat daně, aby zároveň udržela pod kontrolou deficit státního rozpočtu.

Maďarsko svůj rozpočet minulý rok stabilizovalo výraznými úspornými škrty. Veřejný dluh Maďarska se ale stále pohybuje někde na úrovni 80 % HDP. Nová vláda pak bude muset udržet klesající tendenci dluhu.

Pokud budou uskutečněny kroky jako reforma státní správy a samosprávy nebo důkladná reforma daní a pracovního trhu, bude to znamenat změnu povahy rozpočtových opatření. „Od zmrazení výdajů (se Maďarsko posune) ke strukturálním změnám, které podpoří dlouhodobou fiskální stabilitu,“ prohlásil analytik z Goldman Sachs.

Zároveň ale varuje, že pokud Fidesz slibované reformy neprovede, tak by to mohlo „rychle podlomit důvěru v novou vládu a směr hospodářské politiky.“

Očekávání

Forint a maďarské vládní dluhopisy reagovaly na vítězství Fideszu v prvním kole parlamentních voleb pozitivně. Centrální banka má dnes snížit úrokové sazby o 25 bazických bodů na 5,25 %.

Socialisté v novém parlamentu získají 59 křesel, extremistická formace Jobbik pak získá 47 křesel. Liberálně-ekologickému uskupení Je možná jiná politika (LMP) připadne 16 křesel.

Orbán se v povolebních prohlášeních obracel i na „Maďary za hranicemi“. Ústavní většina nastupující vládě umožní zjednodušit zisk dvojího občanství, což se může týkat milionů etnických Maďarů v sousedních státech. Takové kroky by ale výrazně zvýšily již tak napjaté vztahy například se Slovenskem a dalšími sousedními státy.

Fidesz slíbil vytvořit nová pracovní místa, snížit daně či omezit byrokratickou zátěž, což má pomoci k oživení ekonomiky. Dalším plánem je nová dohoda s mezinárodními věřiteli – Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a EU, kteří v říjnu 2008 maďarskou ekonomiku zachránili před zhroucením.

Zmíněná dohoda vyprší v říjnu 2010 a Fidesz bude pravděpodobně chtít vyjednat povolení k vyššímu deficitu pro letošek. S tímto požadavkem bude podle odborníků MMF souhlasit jen v případě, že Maďaři zároveň předloží jasný plán strukturálních reforem.

Maďaři, kteří nyní prožívají hlubokou hospodářskou recesi a trpí nejhlubší nezaměstnaností v porevolučních dějinách, budou požadovat rychlé změny k lepšímu. Do říjnových komunálních voleb bude muset Fidesz provést alespoň nějaké symbolické změny. Před volbami slíbil snížení počtu poslanců na polovinu, a boj s korupcí.

Evropské volby

Drtivé vítězství Orbánovy strany naznačovaly kromě volebních modelů také výsledky evropských voleb z loňského června, kdy Fidesz získal 56,36 % hlasů. S velkým odstupem druzí skončili socialisté, se ziskem 17,37 %. Na třetím místě skončila extremistická strana Jobbik ( 14,77 %).

(Článek vznikl za spolupráce EurActiv a Reuters)