Maďarské eurokampani dominují akáty

Budapešť; zdroj: Evropská komise.

Nový maďarský parlament poprvé zasedne teprve dnes, strany už ale naplno rozjely další předvolební boj. Kampaň před hlasováním o složení europarlamentu je většinou euroskeptická až protievropská.

Vládní Fidesz založil kampaň na prohlášeních, jak se má Brusel chovat. Zdůrazňuje, že chce unii, která respektuje práva jednotlivých členských zemí a jejich národní tradice. „Nechceme, aby nám EU říkala, jak máme dělat pálinku, ani aby nám určovala, kolik máme pěstovat akátů,“ prohlásil člen partaje Balazs Hidveghi. 

Podle mluvčího vládní strany Roberta Zsiga je hlavním úkolem Bruselu zajištění hospodářského růstu a vytváření pracovních míst. „EU nemůže najít cestu,“ poznamenal s tím, že maďarská nezaměstnanost dosáhla v únoru 7,9 procenta, což je meziroční snížení o 3,3 procenta.

Opozice: Nacionalistická politika Maďarsko vzdaluje Evropě

Opoziční socialisté vládu za její postoj k osmadvacítce kritizují. Jejich předseda Attila Mesterházy míní, že země se Evropě vzdaluje v důsledku Orbánovy populistické a nacionalistické politiky. 

Strana také tvrdí, že Fidesz lidem podsouvá nepravdivé informace. Podotýká například, že Evropská komise nemá v úmyslu Maďarům nakazovat, aby pokáceli akáty kvůli tomu, že nejde o původní dřevinu. „Kromě hlouposti Fideszu maďarské akáty nikdo neohrožuje,“ uvádí ve svém stanovisku. Místo hysterie kolem stromů by se podle levice vláda měla věnovat čerpání eurofondů, jehož způsob se Bruselu nezamlouvá. 

S velkými obavami napříč celou Evropou se čeká na výsledek Jobbiku, který v národních volbách získal 20 procent. Strana věří, že v europarlamentu bude mít přinejmenším pět mandátů z možných 21. Dosud má tři. Jobbik v kampani vsadil na zákon o půdě, jímž Budapešť reagovala na konec moratoria na prodej půdy cizincům a stanovila přísná kritéria pro tyto transakce. Krajní pravice na zachování zákazu trvá a tvrdí, že je kvůli tomu třeba vyburcovat společnost. 

Celý text najdete na webu E15.cz.