Zelení chtějí zvýšit účast ve volbách do EP primárkami

Ondřej Liška, předseda Strany zelených; autor: Evropská komise.

Větší zapojení občanů do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu chce Evropská strana zelených (EGP) podpořit mimo jiné stranickými primárkami. V těch by měli Evropané vybrat kandidáty EGP, kteří kampaň povedou. Podle předsedy české Strany zelených Ondřeje Lišky by společné primárky i kampaň také měly občany upozornit na význam Evropského parlamentu a zvýšit účast ve volbách.

Analytici i evropští politici často upozorňují na fakt, že přestože pravomoci Evropského parlamentu neustále rostou, voliči o něj projevují menší a menší zájem. To byl případ i posledních eurovoleb v roce 2009, kterých se zúčastnil historicky nejmenší podíl občanů EU – 43,1 %. V České republice dosáhla volební účast dokonce pouhých 28,2 % (EurActiv 8.6.2009).

Na fakt, že volby do Evropského parlamentu jsou často vnímány jako „volby druhé kategorie“, které jsou ve stínu těch národních a často v nich nedominují evropská témata, se snaží mimo jiné reagovat europoslanci doporučením, ve kterém radí národním stranám, jak volby „zatraktivnit“ a více „zevropštit“ (více v Links Dossier).

Podle odborníků tradičně nejvíce „panevropskou“ kampaň vede Evropská strana zelených (EGP), která vedla jednotnou kampaň ve všech členských státech Unie jak v roce 2009, tak i o pět let dřve. V letošním roce se pak snaží zajít ještě dál a pořádá primárky, ve kterých evropští občané vyberou dva kandidáty. Ti pak společně povedou kampaň do nadcházejících voleb, které se uskuteční na konci května příštího roku.  

„Kdo říká, že evropské volby musejí být nudné a nesexy?“ uvedl pro bruselskou redakci EurActivu jeden z předsedů EGP Reinhard Bütikofer.

„Primárky jsou dalším nástrojem, jak ukázat, že Evropa není nějaké rozhodování daleko v Bruselu, ale že to znamená skutečně aktivní spolupráci s občany z jiných členských zemí,“ řekl EurActivu v připravovaném rozhovoru předseda české Strany zelených Ondřej Liška a dodává, že si EGP od evropských primárek i společné evropské kampaně slibuje mimo jiné větší participaci občanů na evropských volbách.

Jak řekl Liška redakci, snahou evropských zelených je také upozornit Evropany na to, že řada věcí, o kterých se často domnívají, že se o nich rozhoduje v jejich národních parlamentech, ve skutečnosti spolurozhodují jejich zástupci na půdě evropských institucí.

„Proto je potřeba, aby občanům záleželo nejen na tom, kdo vládne například v Česku a které strany působí v českém Parlamentu, stejně důležité je i to, kdo bude sedět v příštím Evropském parlamentu,“ sdělil redakci.

Online výběr

A jak budou panevropské primárky EGP vlastně vypadat? V současnosti probíhá výběr kandidátů, který by měl skončit v polovině října. Následovat bude fáze, ve které každá strana, která je členem EGP, vyjádří podporu pro jednoho z kandidátů.

Ti kandidáti, které podpoří alespoň 4 partaje, se pak zúčastní samotných primárek, jež se budou konat 10. listopadu až 28. ledna. V nich budou moci Evropané starší 16 let, kteří „podporují zelené hodnoty“, přes internet vybrat dva kandidáty, kteří povedou kampaň. Jeden z nich se pak stane kandidátem EGP na předsedu Evropské komise.

Cohn-Bendit končí

Skupina Zelení-Evropská svobodná aliance (Zelení/EFA) je v současném období čtvrtou největší v Evropském parlamentu, kde je zastoupena 55 poslanci. Zatímco například francouzští Zelení vedení současným spolupředsedou uskupení Danielem Cohn-Benditem získali v roce 2009 16 % hlasů, ti čeští v Parlamentu zastoupeni nejsou, protože dosáhli pouhých 2,06 %.

Právě Cohn-Bendit, který je pravděpodobně nejznámější tváří mezi současnými europoslanci EGP, už na začátku roku uvedl, že se volebního klání znovu účastnit nebude.

Svou kandidaturu v primárkách naopak deklarovala druhá spolupředsedkyně skupiny Rebecca Harmsová, francouzský europoslanec José Bové, jeho rakouská kolegyně Ulrike Lunecková a Němka Ska Kellerová. K této skupině se také připojí jeden z belgické dvojice Isabella Durantová a Philippe Lamberts. Jejich mateřská strana Ecolo o svém zástupci pro primárky rozhodne 19. října.