ODS povede Zahradil, kandidát na předsedu Kožušník až desátý

zdroj: EP

Vítěze posledních voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 ODS povede do nadcházejících eurovoleb opět první místopředseda strany Jan Zahradil. Naopak kandidát na předsedu strany z nedávného kongresu europoslanec Edvard Kožušník je až desátý. Strana obhajuje devět mandátů, podle průzkumů veřejného mínění by však měla získat v květnových volbách méně než polovinu.

ODS je poslední sněmovní stranou, která odkryla, kdo ji povede do květnových evropských voleb. Není velkým překvapením, že to bude její první místopředseda Jan Zahradil. Včera (24. února) to novinářům oznámil předseda ODS Petr Fiala.

„Věřím, že ODS bude z volebního klání schopna vyjít důstojně. Chceme dělat realistickou stranickou politiku, která bude hájit národní zájmy,“ řekl novinářům Zahradil.

Podle Fialy je místopředseda a současný europoslanec Jan Zahradil čitelným a konzistentním politikem, a pro stranu proto byl logickou volbou. 

V roce 2009 ODS volby vyhrála se ziskem 31,45 % hlasů a 9 mandátů. Podle průzkumů veřejného mínění však tyto pozice bude obhajovat jen těžko. Jak se shodují agentury STEM a CVVM, v únoru dosahuje podpora ODS 7,5 %.

Kožušník desátý

Dnes představila strana i další místa na kandidátce. Dvojkou je další europoslanec Evžen Tošenovský, trojkou bude Eva Zamrazilová, které v těchto týdnech končí funkční období v bankovní radě České národní banky. Na dalších místech najdeme europoslance Oldřicha Vlasáka, Aleše Musila, jenž momentálně působí v Evropské komisi na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž, a zastupitelku Plzeňského kraje Radku Tyčlovou.

Až na desátém místě najdeme europoslance Edvarda Kožušníka, který byl jedním z protikandidátů Petra Fialy na post předsedy strany na lednovém kongresu. Kožušník se Zahradilem si před kongresem vyměnili několik ostrých slov přes sociální sítě. Podle Zahradila kandidoval Kožušník na předsedu jen proto, aby si zajistil lepší pozici na kandidátce.

Známí jsou i lídři zbylých sněmovních stran pro eurovolby. V těch se utká sociolog Jan Keller za ČSSD, bývalý eurokomisař Pavel Telička (ANO), poslankyně Kateřina Konečná (KSČM), ekonom Luděk Niedermayer (TOP 09 a STAN), advokátka Klára Samková (Úsvit) a bývalý ministr bez portfeje Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

O programech a kandidátkách českých stran si přečtěte v našem fact sheetu.

Ne euru a drahé elektřině

ODS patří mezi českými politickými stranami k těm, které jsou vůči Evropské unii nejskeptičtější. „Občanští demokraté rozhodně vidí naši budoucnost v rámci EU. Na rozdíl od ostatních parlamentních stran ale nechceme jen slepě přejímat plošná nařízení a nadbytečnou byrokracii, která svazuje a reguluje naše životy, zatěžuje podnikatele nebo zvyšuje ceny,“ vysvětlil pozici ODS Petr Fiala.

Jaká témata bude mít kampaň ODS? „Říkáme jasné ne euru, a naopak podporujeme silnou českou korunu. Požadujeme, aby vláda vyjednala trvalou výjimku z přístupové smlouvy, abychom se z dosud právně závazné povinnosti přijmout euro vyvázali. Takovému vyjednávání by mělo předcházet referendum, které by ukázalo, jestli si občané vůbec euro přejí,“ dodal Jan Zahradil.

Jako další oblast si občanští demokraté vymezili boj proti navyšování cen elektřiny, který je podle strany způsoben „neopodstatněně vysokými platbami na podporu obnovitelných zdrojů energií.“ ODS se chce také zasadit o konec takzvaného stěhovacího cirkusu, neboli stěhování europoslanců mezi Bruselem a Štrasburkem.

Autor: Anna Kuznická