Lídrem eurokandidátky TOP 09 by mohl být senátor Štětina i bývalý radní Polach

Jaromír Štětina; zdroj: TOP 09

Jednou ze stran, která je kolem své kandidátky pro evropské volby zatím poměrně tajemná, je TOP 09. Výkonný výbor Starostů a nezávislých navrhl na post lídra senátora Jaromíra Štětinu. Ten řekl EurActivu, že by pro něj byla tato pozice ctí. Dodává, že vhodným kandidátem by podle něj byl Marek Polach, který zastupuje Prahu v Bruselu. Ten se „významné roli“ na kandidátce nebrání.

Přestože byla TOP 09 vůbec první českou stranou, která představila svůj program pro evropské volby (stalo se to na začátku prosince v rámci celostátního sněmu), personální složení její eurokandidátky je zatím spíše ve hvězdách.

V posledních dnech se mluví o tom, že by ji mohl vést senátor a novinář Jaromír Štětina. Ten byl navržen pro tuto funkci republikovým výkonným výborem Starostů a nezávislých (STAN). „Být v čele kandidátky TOP 09 – STAN by pro mne bylo ctí,“ řekl EurActivu.

Jak ale dodal na svém facebookovém profilu, nejedná se zatím rozhodně o nic jistého. V rámci primárek pražské organizace TOP 09 byl navržen jako trojka. O výsledku by měl rozhodnout republikový výkonný výbor TOP 09 nejspíše během příštího měsíce.

Kandidát z radnice?

Štětina dále redakci sdělil, že dobrým lídrem pro eurovolby by podle něj byl Marek Polach. Ten působil jako radní Prahy 14 a nyní je diplomatem zastoupení hlavního města Prahy v Bruselu.

„Budu rád, pokud role, která mi případně bude na kandidátce TOP 09 nabídnuta, bude významná, ve straně pak cítím podporu pro umístění na předních místech kandidátky. Nicméně je na vedení TOP 09 jak celou kandidátku sestaví a já budu výsledek tohoto rozhodnutí respektovat,“ řekl Polach redakci.

Dodává, že v případě, že by měl možnost v Evropském parlamentu působit, rád by se věnoval tématům, jako je regionální rozvoj, dokončení liberalizace vnitřního trhu EU či podpora českého výzkumu a vývoje takovým způsobem, aby probíhala spolupráce mezi akademickou a průmyslovou sférou, a výsledky výzkumu a vývoje by tak byly přeneseny do aplikované praxe. Rád by se také zaměřil na podporu českého exportu zajištěním účasti českých firem v projektech evropské rozvojové spolupráce.

Drábek pomocníkem

V souvislosti s evropskými volbami je také často skloňováno jméno bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Ten řekl redakci v nedávném rozhovoru, že hodlá straně před volbami pomoc a kandidatuře ve volbách se nebrání.

Jaromír Štětina: „Být v čele kandidátky TOP 09 – STAN by pro mne bylo ctí.“

Jak uvedly nedávno Lidové noviny, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg oslovil kvůli postu lídra evropské kandidátky ředitele humanitární organizace Člověk v tísní Šimona Pánka. Ten však nabídku odmítl.

LEV 21 povede Paroubek

Jedinou stranou, která oficiálně zvolila svého lídra pro květnové eurovolby je KDU-ČSL – tu povede bývalý ministr Pavel Svoboda. Jistá se zdá být i pozice sociologa Jana Kellera v čele ČSSD, bývalého eurokomisaře Pavla Teličky v hnutí ANO a nového 1. místopředsedy ODS Jana Zahradila v ODS.

O víkendu ohlásil svou účast v evropských volbách také bývalý premiér Jiří Paroubek. Ten povede kandidátku strany LEV 21. Podle svých slov se Paroubek plánuje v kampani věnovat sociálním tématům, ochraně spotřebitele a pracovního trhu a boji proti kriminalitě a terorismu.

Autor: Anna Kuznická