Lidovci a TOP 09 stojí za Junckerem, socialisté za Schulzem

zdroj: Evropský parlament

Historicky první debaty kandidátů na post předsedy Evropské komise odstartovaly v pondělí v nizozemském Maastrichtu. Podle nových pravidel Lisabonské smlouvy mají lídři jednotlivých frakcí ve volbách do Evropského parlamentu velkou šanci stát se šéfy evropské exekutivy. A největší mají nejvyšší šéf lidovců a bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker a lídr socialistů a šéf Evropského parlamentu Martin Schulz.

Juncker v Maastrichtu prohlásil, že si přeje „Evropu, která nesní, ale která koná“. Schulz zase sliboval voličům v případě svého zvolení „návrat spravedlnosti a férovosti“. Druhá debata se konala v úterý v Evropském parlamentu a protivníci se ještě potkají ve Florencii či v německé televizi. 

O osudu příštího šéfa komise ale nerozhodují jen voliči a následně hlavy států. Důležité je i to, jak se národní strany v novém Evropském parlamentu poskládají do frakcí. Podle průběžných analýz PollWatch zpracovávaných London School of Economics má zatím větší šanci na úspěch Juncker.

„Navzdory stále menšímu rozdílu zůstává EPP (lidovci) před S&D (socialisté), a to poměrem 217 křesel ku 208,“ uvádí výzkumníci v květnové prognóze. Schulze budou z českých europoslanců určitě volit delegáti vládní ČSSD.  

„Martina Schulze považuji za výborného kandidáta na post předsedy komise. Také moji přátelé v Německu ho považují za nejdůvěryhodnějšího politika německé SPD. Setkal jsem se s ním zatím dvakrát, i osobně na mne udělal velmi dobrý dojem,“ řekl deníku E15 lídr eurokandidátky ČSSD Jan Keller. Pro Junckera budou naopak hlasovat europoslanci TOP 09 a lidovci. 

Nyní nejpopulárnější strana ANO paradoxně nejspíše nebude hlasovat pro nikoho z favoritů. Strana Andreje Babiše chce totiž vstoupit k evropským liberálům a ti nominovali bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta. 

Stejně tak lídr ODS Jan Zahradil z frakce evropských konzervativců tvrdí, že nebude hlasovat ani pro jednoho. A čeští komunisté podporují lídra radikální levice, Řeka Alexise Tsiprase. Frakce konzervativců a euroskeptiků vlastní kandidáty neurčily. 

Celý článek najdete na E15.cz.