Libertas.cz: dvě hrubky v jedné větě

Euroskeptické sdružení Libertas.cz, v jehož čele stojí bývalý ředitel televize Nova a současný europoslanec Vladimír Železný, se na začátek kampaně pro evropské volby uvedlo „stylově“ – na jeho předvolebních plakátech jsou nesrozumitelné věty plné pravopisných chyb.

„Chcete aby jste o našem Evropském komisaři mohli rozhodovat ve volbách vy?“ Tak se táže z předvolebních plakátů zakladatel sdružení Libertas.cz a bývalý šéf televize Nova Vladimír Železný, který kdysi ve svém oblíbeném pořadu „Volejte řediteli“ rád napomínal reportéry za prohřešky proti češtině. Nejenže je výše uvedená věta kostrbatá, není ani gramaticky správná. Za prvé, místo tvaru „aby jste“ se v češtině používá „abyste“ a za druhé v sousloví „evropský komisař“ má být malé „e“.

Na případ minulý týden upozornila MF DNES, která se také zeptala autora sloganů a grafické podoby kampaně – opět tedy Vladimíra Železného, jak k chybám došlo. Ten je ale obhajoval s tím, že velkým „E“ ve slově Evropský chce zdůraznit jeho význam a co se týká výrazu „aby jste“, ten je prý „konzervativní“ podobou v současnosti používaného „abyste.“ Reportéři MF DNES však následně oslovili odbornici na český jazyk, která označila obě sporné části textu na předvolebním plakátu za jasné gramatické chyby.

Ani slogan „Chcete, aby Evropská unie nabyla právo uvalovat vlastní nové daně na našem území?“, který „zdobí“ další předvolební plakát hnutí, nezní jako věta sestavená rodilým Čechem. Železný však popřel, že by pro kampaň pouze přeložil hesla mateřské organizace Libertas.eu.

O složení kandidátky nového politického uskupení Libertas.cz, které Vladimír Železný založil v lednu letošního roku, se rozhodovalo až za pět minut dvanáct. Nakonec za něj budou kandidovat někdejší poslanci ODS Vlastimil Tlustý (jednička) a Jan Schwippel (trojka) mezi nimiž figuruje Železný. Hlavním tématem Libertas.cz je nesouhlas s Lisabonskou smlouvou a podle Železného je důležité, že oba exposlanci za ODS vyjádřili odpor proti tomuto reformnímu dokumentu.

Celoevropské hnutí Libertas, ideově vedené irským milionář Declanem Ganleym, kromě odmítání Lisabonu prosazuje především zavedení více prvků přímé demokracie při správě věcí veřejných na unijní úrovni (například přímo volení komisaři apod.).

Na euroskeptickou notu hrají na české politické scéně kromě Libertas.cz ještě Svobodní šéfa „klausovského“ think-tanku CEP Petra Macha, kteří své kandidáty vybírali v otevřené volbě – hlasovali o nich příznivci a členové této partaje na Internetu.