Le Penová je v koutě, mohou za to i nenávistné výroky jejího otce

Marine Le Pen, Jean-Claude Le Pen; zdroj: ShutterStock.

Osud vznikající politické frakce krajně pravicových stran kolem francouzské političky Marine Le Penové je nejistý. Po posledních antisemitisticky laděných výrocích jejího otce a čestného předsedy Národní fronty Jeana-Marieho Le Pena se od ní odklonili někteří potenciální partneři. Naposledy litevská strana Právo a pořádek. Le Penové zbývají k zformování frakce dva poslanci ze dvou různých zemí EU.

Francouzská kontroverzní politička Marine Le Penová, jejíž nacionalistická Národní fronta vyhrála ve Francii eurovolby, má důvod k nervozitě. Dopředu ohlašovaná politická skupina zformovaná z podobně orientovaných stran v nově složeném Evropském parlamentu totiž nakonec možná vůbec nevznikne. Důvodem je i antisemitismus, kterým se netají otec političky a čestný předseda Národní fronty Jean-Marie Le Pen.

Poslední výroky, které pronesl na adresu svých kritiků z řad francouzských (např. tenista a zpěvák Yannick Noah) i světových celebrit (např. Madonna), totiž mnohé váhající definitivně přesvědčily o tom, že spolupráce s Le Penovou nebude to pravé ořechové.

V pravidelném videoblogu, který se objevuje na webu Národní fronty, v narážce na francouzského herce židovského původu šestaosmdesátiletý politik s pošklebkem na rtech prohlásil, že „příště připravíme várku do pece“.

Le Penová se ke slovům svého otce nechtěla příliš vyjadřovala, řekla pouze, že se jednalo o „politický přešlap“.

Nemáme zájem

Antisemitská image francouzské Národní fronty už od vyjednávání o politické frakci odradila například Dánskou lidovou stranu (DPP) či Stranu Finů, které se od Le Penové distancovaly. Strana Finů raději zamířila do frakce konzervativců a reformistů (ECR), jejímž členem je i česká ODS.

Další potenciální partner Marine Le Penové Švédští demokraté spolupráci s francouzskou političkou také zamítli. „Do této skupiny se nezapojíme,“ řekl tiskový mluvčí partaje Martin Kinnunen. „Nemáme zájem,“ dodal.

Podle posledních informací nabídku spolupráce s Národní frontou odmítla i litevská strana Právo a pořádek, která se rozhodla setrvat v politické skupině vedené britskou stranou UKIP a Nigelem Faragem.

Národní fronta Le Penové má zatím zajištěnou podporu nizozemské Strany pro svobodu Geerta Wilderse, Svobodné strany Rakouska (FPÖ), italské Ligy Severu a belgické nacionalistické strany Vlámský zájem.

Samé spekulace

I přesto, že v posledních dnech s blížícím se plenárním zasedáním Evropského parlamentu, do kterého musí být politické skupiny zformovány, tlak na hledání partnerů zesílil, extremistickým stranám stále chybí dva poslanci z různých členských zemí EU.

Aby mohla být politická frakce v Evropském parlamentu zformována, musí ji tvořit minimálně 25 europoslanců z alespoň sedmi rozdílných států. Le Penové se dosud podařilo shromáždit 38 poslanců, avšak pouze z pěti států.

Vytvoření politické skupiny, volně řečeno obdoby poslaneckého klubu známého z národních parlamentů, je důležité pro zajištění vlivu a financí.

Podle některých médií se bude Le Penová nyní soustředit na získání některých poslanců ze střední Evropy. Francouzský EurActiv je přesvědčen, že má políčeno například na kontroverzního polského europoslance Janusze Korwin-Mikkeho z Kongresu nové pravice.

Národní fronta odmítla celé vyjednávání komentovat s tím, že se jedná o „spekulace“.

„Pět hlavních stran (tvořících základ frakce Le Penové) vedly tento týden řadu jednání,“ řekl redakci belgický europoslanec Gerolf Annemans (Vlámský zájem). „Je příliš brzy na jakákoliv prohlášení. Nemohu potvrdit, ani vyvrátit žádné spekulace,“ dodal.

Autor: Lucie Bednárová/EurActiv.fr.