KSČM povede do evropských voleb poslankyně Konečná

Kateřina Konečná; lídr kandidátky KSČM v Moravskoslezském kraji; zdroj: www.kscm.cz.

Ústřední výbor KSČM dnes (22. února) zvolil svou kandidátku pro evropské volby. V jejím čele bude stát poslankyně Kateřina Konečná. Té budou krýt záda europoslanci Jiří Maštálka, Jaromír Kohlíček a Miroslav Ransdorf. Komunisté z posledních voleb obhajují čtyři mandáty.

Hnutí Úsvit už není jedinou sněmovní stranou, kterou do evropských voleb povede žena. V čele kandidátky KSČM pro volby do Evropského parlamentu bude stát 33letá poslankyně Kateřina Konečná.

Ta byla do Poslanecké sněmovny zvolena v roce 2002 a v současnosti je místopředsedkyní  zahraničního výboru i výboru pro životní prostředí.

Konečná byla v roce 2004 kooptovaná do Evropského parlamentu pro období, než byli za Českou republiku řádně zvoleni první europoslanci. Poté figurovala na komunistických eurokandidátkách jak pro volby v roce 2004, tak i pro rok 2009, nicméně ani v jednom případě zvolena nebyla.

Tři europoslanci

Známá jsou i jména dalších kandidátů. Dvojkou kandidátky je současný europoslanec Jiří Maštálka. „Podle mého názoru by si měl dát Evropský parlament za největší úkol přiblížení se občanům EU. Měl by zvýšit svoji důvěru tak, aby byl lépe vnímán jako fórum zastupující občany,“ sdělil Maštálka EurActivu, co by podle něj mělo být největším úkolem jediné přímo volené instituce v příštím období.

Také na dalších místech najdeme české europoslance – trojkou je Jaromír Kohlíček a čtyřkou Miroslav Ransdorf.

V posledních volbách v roce 2009 se komunisté s 14,2 % umístili na třetím místě a získali čtyři mandáty.

O kandidátkách a programech dalších českých politických stran si přečtěte v našem fact sheetu.

Autor: Anna Kuznická