Krajní pravice je podle průzkumu hlavním favoritem voleb do EP ve Francii

Marine Le Penová; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Antoine Bayet

Pokud by se nyní konaly volby do Evropského parlamentu, podle průzkumů veřejného mínění by je ve Francii vyhrála krajně pravicová Národní fronta vedená Marine Le Penovou. Průzkum deníku Le Nouvel Observeur tak potvrzuje obavy některých odborníků, podle kterých by po květnových volbách mohly v Parlamentu výrazně posílit euroskeptické a nacionální strany.

Francouzská euroskeptická strana Národní fronta (FN), spojená s rodinou Le Penových, by podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění získala v evropských volbách 24 % hlasů. Vůbec poprvé tak v průzkumech předstihla jak francouzské konzervatisty (UMP), kteří by získali 22 %, tak i vládní socialisty (PS) s 19 %. Uvádí to francouzský deník Le Nouvel Observateur.

O tom, že by v důsledku ekonomické krize a dalších problémů Unie mohly v květnových volbách uspět euroskeptické a nacionální strany, se diskutuje už několik měsíců (EurActiv 24.9.2013). Jako další signál lze považovat například nedávný úspěch Svobodné strany v rakouských volbách.

Národní fronta, kterou v současné době vede Marine Le Penová, prosazuje mimo jiné vystoupení z eurozóny či zpřísnění imigrační politiky. Francie by podle ní měla získat zpět „ztracenou národní suverenitu“.

Ještě před několika lety sbírala FN především protestní hlasy, v posledních letech však její popularita roste. Jedním z důvodů může být i odchod zakladatele strany Jeana-Marie Le Pena z čela strany. Oproti svému otci nezastává jeho dcera, která ho na tomto postu vystřídala, tolik radikální názory například ve vztahu k menšinám.

O popularitě FN vypovídá i výsledek místních voleb v kantonu Brignoles v jižní Francii, které tento týden výrazně ovládla právě tato krajně pravicová strana. Dalším velkým testem pro ni budou komunální volby v březnu.

V roce 2009 získala Národní fronta ve volbách do Evropského parlamentu pouhých 6,3 %, v posledních pěti letech ji tak zastupovali pouze tři europoslanci. O dvacet let dříve přitom v rámci stejného druhu voleb dosáhla pro ni rekordních 11,8 %.

Francouzské volby do Evropského parlamentu v roce 2009 vyhrálo konzervativní UMP, před socialisty a zelenými. V Parlamentu je nyní 72 francouzských europoslanců.

Poslanci Národní fronty nejsou v současné době členy žádného evropského uskupení. V posledních týdnech se však objevily informace, podle kterých se nizozemský politik a lídr Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders snaží o spojení krajně pravicových evropských stran ve společné hnutí, které by spolupracovalo právě během nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Jeho součástí by kromě zmiňované francouzské a rakouské strany mohla být například italská Liga Severu či belgický Vlámský zájem (EurActiv 28.8.2013).