Krajně pravicové strany neuspěly, v Evropském parlamentu budou bez vlivu i peněz

Geert Wilders; zdroj: Evropský parlament.

Evropské extrémně pravicové strany svůj úspěch ve volbách do Evropského parlamentu nevyužijí. Nepodařilo se jim totiž přesvědčit dostatečný počet europoslanců, aby v nově zvoleném shromáždění ustavili poslanecký klub. Pro nejvýraznější osobnosti krajní pravice Francouzsku Marine Le Penovou a Nizozemce Geerta Wilderse to znamená velké zklamání.

Od květnových voleb do Evropského parlamentu vzniklo již sedm politických skupin, volněji řečeno poslaneckých klubů. Krajně pravicovým stranám, kterým dominuje francouzská Národní fronta Marine Le Penové a nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse, se to ale nepodařilo. Na svou stranu totiž nezvládli získat dostatečný počet europoslanců ochotných s nimi spolupracovat (25 ze sedmi různých zemí). 

Šance na vznik politické frakce, která je zárukou většího vlivu, prostoru u řečnického pultíku  i financí v Evropském parlamentu, vypršely včera večer. To byl termín, do něhož museli europoslanci a eurposlankyně s ohledem na blížící se první plenární zasedání Evropského parlamentu oznámit, zda se k nějaké frakci připojí. 

Geert Wilders: „Chceme utvořit politickou skupinu, ale ne za každou cenu".

„Máme zájem na utvoření politické skupiny, ale na za každou cenu,“ uvedl včera Geert Wilders a dodal, že zástupci krajní pravice budou v Evropském parlamentu i nadále spolupracovat. Založit politickou frakci bude možné i později, do té doby ale budou extremisté vystupovat jako nezařazení poslanci.

Krajně pravicový poslanecký klub nevznikl poté, co Wilders s Le Penovou odmítli přijmout poslance polského Kongresu nové pravicové strany, kteří čelí nařčením z antisemitismu. Dali dohromady europoslance pouze z pěti zemí. 

Spolupráce a změna smluv

Nejsilněji zastoupenou politickou frakcí v nově složeném Evropském parlamentu zůstávají evropští lidovci (EPP), k nimž se hlásí i česká TOP 09 a KDU-ČSL. Dohromady mají 221 křesel.

„Poslanci TOP 09 a Starostů mají zájem na tom, aby v europarlamentu existovala silná a konstruktivní proevropská většina. Chceme spolupracovat s těmi, kteří chtějí Evropu tvořit, ne bořit,“ řekl na konci minulého týdne šéf české delegace v EPP Luděk Niedermayer (TOP 09).

Druhé místo aktuálně drží poslanecký klub sociálních demokratů (S&D) se 191 poslanci, kam patří i ČSSD, a třetí místo patří evropským reformistům a konzervativcům (ECR), do jejichž řad patří ODS. O několik poslanců méně pak mají evropští liberálové (ALDE), k nimž se hlásí vítěz eurovoleb v České republice hnutí ANO.

Minulý týden vznikla v Evropském parlamentu zcela nová frakce Evropa svobody a demokracie (EFD), která má 48 poslanců, mezi nimi i českého europoslance a předsedu Svobodných Petra Macha. 

„Jedním z cílů Svobodných v Evropském parlamentu je iniciace změny Smlouvy o fungování Evropské unie tak, aby členství v eurozóně bylo dobrovolné, aby žádná země nemohla být nucena vstoupit do eura proti vůli svých občanů,“ uvedl.

Autor: EurActiv.com/Lucie Bednárová