„Konečné řešení“ Národní strany zmizelo z obrazovek

Včera začala Česká televize vysílat předvolební klipy a hned nastal problém: Národní strana dodala video s množstvím rasistických narážek směřujících na Romy. Po prvním odvysílání se ředitel ČT Jiří Janeček rozhodl kontroverzní videoklip „na vlastní odpovědnost“ stáhnout z obrazovek.

„Konečné řešení otázky cikánské, které předložila Národní strana, je návodem pro všechny Evropské státy,“ dozvěděli se z obrazovky České televize – média veřejné služby – včera odpoledne diváci. Začaly se totiž vysílat předvolební spoty a ČT i přes protesty některých politiků zařadila i rasistické video Národní strany s tím, že jí to ukládá zákon.

Ten skutečně vymezuje každému kandidujícímu uskupení 14 hodin času v Českém rozhlase i České televizi, přičemž „odpovědnost za obsah pořadů mají politické strany, politická hnutí a koalice“, jak uvádí zákon o volbách do Evropského parlamentu. Někteří politici se ale proti odvysílání klipu ostře ohradili s tím, že ČT musí respektovat nejen zákony, ale také ústavu.

„Já jsem ten klip neviděl, ale pokud je tam formulace, kterou popisujete, tak je to rozhodně důvod pro to, aby se tím zabývala policie. Pokud jde o televizi, tak ústava stojí nad zákonem a ČT nemá podle mě povinnost klip odvysílat,“ řekl včera novinářům místopředseda ODS Ivan Langer.

„Česká televize klip vysílá, protože jí to ukládá zákon. Tento zákon nám žádným aktivním způsobem neumožňuje do daných klipů, vysílaných v rámci předvolební kampaně, zasahovat. Proto je také celý blok uveden a ukončen slovy, že Česká televize nenese žádnou zodpovědnost za obsah jednotlivých klipů,“ obhajoval ještě včera odpoledne odvysílání kontroverzního klipu mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Ve videu podbarveném ráznou hudbou finské rockové skupiny Apocalyptica se rychle střídají obrázky obtloustlých Romů ověšených zlatými řetězy s rasistickými hesly typu „Ne! Protěžování cikánů“ nebo „STOP černému rasismu“. Podle politologů se jím Národní strana (vedená Petrou Edelmannovou) znovu chtěla dostat do povědomí potenciálních voličů. V poslední době ji totiž – aspoň co se publicity týká – výrazně zastínila Dělnická strana.

K večeru Česká televize ustoupila od svého „zásadového“ postoje a její šéf Jiří Janeček oznámil, že na vlastní odpovědnost stahuje video z obrazovek a že právníci televize podají na Národní stranu trestní oznámení. Janeček této partaji také nabídl, aby ČT dodala nový předvolební spot.

Včera se začaly vysílat i upoutávky ostatních politických stran. Deset uskupení – včetně ČSSD s různými odůvodněními nebo i bez nich videa nedodalo. Předvolební klipy většinou ničím nevybočují z obvyklé rutiny – jedná se o představování kandidátů a programů, případně o vzájemné útoky (např. ČSSD vs. ODS). Poměrně originální spot představili zelení. Diskutuje v něm skupina zvířat, která si dělá legraci z jedničky kandidátky pro volby do EP Kateřiny Jacques. Ta nedávno v talk show Jana Krause prohlásila, že v kotli na biomasu se topí mrkví.