Konec povolební agónie: Británie má novou koaliční vládu

Britská královna Alžběta II. pověřila šéfa konzervativců Davida Camerona, aby sestavil novou vládu. Stalo se tak poté, co Cameron uzavřel s Liberálními demokraty Nicka Clegga koaliční dohodu – první v poválečné historii ostrova.

Dohoda mezi vítěznými konzervativci a liberály, kteří v parlamentních volbách dosáhli na třetí příčku, včera (11. května) ukončila nejen pět dní na Británii nezvykle dlouhých povolebních jednání, ale především třináctiletou éru Labouristické strany. Downing street 10 ještě týž den opustil dosavadní premiér Gordon Brown, který v roce 2007 převzal klíče od Tonyho Blaira.

Novým premiérem, který byl královnou pověřen sestavením vlády, se stal David Cameron. Ten do vlády přizval Liberální demokraty Nicka Clegga a společně tak vytvoří první koaliční vládu v poválečných dějinách Británie.

Uzavření dohody okamžitě uvítaly finanční trhy, kteří novou středopravicově orientovanou vládu považují v nelehkém období, kdy se britské hospodářství potýká s recesí, za nejstabilnější. Toryové s liberály mají tak před sebou jasný úkol – ozdravit veřejné finance, které trápí rekordní rozpočtový deficit přesahující 11 % ostrovního HDP.

Koalice na pět let

„Bude to těžká a náročná práce, koalice bude čelit mnoha výzvám. Věřím ale, že společně dokážeme zajistit silnou a stabilní vládu, kterou naše země potřebuje,“ prohlásil včera nejmladší premiér od roku 1812 ve svém vůbec prvním oficiálním projevu.

Oslavy se nevyhnuly ani Liberálním demokratům, kteří strávili desetiletí ve stínu dvou nejsilnějších stran.

„Samozřejmě, že se objeví problémy a že dojde k názorovým střetům. Budu se ale vždy snažit, abych dokázal, že nová politika není jen možná, ale je i lepší,“ sdělil novinářům lídr liberálů, který bude v nové vládě zastávat funkci vicepremiéra.

Konzervativci získali v nově zvolené Dolní sněmovně britského parlamentu 306 křesel a společně s 57 křesly liberálů si zajistili pohodlnou většinu (76).

Podle britských médií se obě strany dohodly na tom, že koalice potrvá celých pět let, tedy do konce funkčního období nynějšího parlamentu.

Žádné euro

Na čem se vlastně toryové s liberály dohodli? Přesné znění koaliční dohody nebylo zveřejněno, ale zdroje z blízkosti obou stran médiím prozradily, že jednou z hlavních priorit nové vlády bude snižování strukturálního rozpočtového deficitu. Strany se prý také shodly na budoucí úpravě daňového systému a konzervativci liberálům přislíbili reformu volebního zákona.

V oblasti politiky vůči Evropské unii, ve které zeje mezi euroskeptickými konzervativci a proevropskými liberály největší propast, se obě strany domluvily na nepřijetí jednotné měny eura a na tom, že Londýn nepředá Bruselu žádné z dalších pravomocí, aniž by k tomu nezískal posvěcení od občanů v referendu.

Podle nejnovějších zpráv jsou již známa i některá jména britských politiků, kteří zasednou v novém kabinetu. Ministrem financí se s největší pravděpodobností stane konzervativec George Osborne a křeslo ministra zahraničí získá bývalý lídr toryů William Hague. Konzervativní strana ovládne i posty ministra obrany a zdravotnictví (Liam Fox resp. Andrew Lansley). Liberální demokraté získají čtyři kabinetní ministry a zřejmě 15 náměstků.

„Těším se na úzkou spolupráci“

Pověření Davida Camerona sestavením nové britské vlády neprošlo bez povšimnutí ani v Bruselu. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zaslal novému premiérovi dopis, ve kterém vyjádřil naděje na to, že Cameron „nastaví ten správný kurs, aby vyvedl Spojené království ze současné krize a nasměroval je na cestu udržitelného růstu.“ Dále novou britskou vládu vyzval k užší spolupráci s Unií.

„Výzvy, jako je hospodářská obnova, boj s globální chudobou, potírání klimatické změny, zajišťování energetické bezpečnosti, stojí před celou Evropskou unií a vyžadují naší společnou odpověď. Těším se na úzkou spolupráci v těchto, ale i dalších oblastech,“ napsal Barroso.

Gordonovo sbohem

Krátce poté, co se Cameron s Cleggem dohodl na vytvoření vlády, svou rezignaci oznámil dosavadní premiér Gordon Brown.

O svém úmyslu opustit stranickou funkci Brown hovořil již včera (EurActiv 11.5.2010), když byla ještě povolební jednání v plném proudu. Chtěl tak labouristům usnadnit možnou dohodu s liberály. 

Funkci dočasné předsedkyně Labouristické strany od dnešního dne zastává Harriet Harman a očekává se, že nový lídr vzejde z vnitrostranických voleb, které se uskuteční do výročního kongresu Labouristické strany v září.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).