Jak moc si strany věří v eurovolbách?

zdroj: Shutterstock.com; autor: Ljupco Smokovski

V pátek a sobotu budou čeští voliči vybírat 21 europoslanců z českých politických stran a hnutí. Podle nejnovějších průzkumů CVVM by mělo pětiprocentní hranici překročit šest stran, favoritem je stále hnutí ANO. Zjišťovali jsme, jaké jsou skutečné ambice těchto stran a co by naopak považovaly za neúspěch.

Podle posledních zjištění by mělo v nadcházejících evropských volbách překročit pětiprocentní hranici celkem šest politických stran a hnutí. Ukazuje to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, který zkoumal preference mezi dotázanými, kteří deklarovali svou ochotu se voleb do Evropského parlamentu zúčastnit.

V čele se stále drží ANO (25 %), které dohání ČSSD (23 %). S poměrně velkým odstupem následuje KSČM (11 %), TOP 09 (8 %), KDU-ČSL (6 %) a ODS (6 %).

Naopak výrazně pod touto hranicí najdeme Stranu zelených (2 %), Stranu svobodných občanů (2 %), Českou pirátskou stranu (2 %) a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (1 %). Také překonání 1 % je pro strany důležité, protože v evropských volbách znamená nezanedbatelný státní příspěvek.

Jaké jsou ambice stran a hnutí pro nadcházející volby a co by braly jako neúspěch?

Telička: Musíme být před ČSSD

„Naše ambice je jasná, nemůžeme nechtít potvrdit pozici z národních voleb, což znamená, že musíme být před sociální demokracií. Za jakýkoliv jiný výsledek jsem připraven převzít zodpovědnost,“ řekl EurActivu lídr hnutí ANO pro evropské volby Pavel Telička.

ANO se účastní evropských voleb poprvé. Naopak sociální demokraté ve volbách obhajují druhé místo z roku 2009 se ziskem 22,38 % a 7 mandátů. V letošních volbách připadá na Českou republiku celkem 21 mandátů, tedy o jeden míň, než tomu bylo v roce 2009.

„Optimistickým scénářem by bylo, pokud by sociální demokracie uhájila stávajících sedm europoslaneckých křesel, případně by získala o jedno, dvě navíc. Pesimistický scénář by pak představovalo to, že získá tři až čtyři europoslance,“ domnívá se Jan Keller, který stojí v čele kandidátky ČSSD. 

ODS chce překonat sněmovní neúspěch

Volby v roce 2009 ovládla ODS se ziskem 31,45 % odevzdaných hlasů (9 mandátů). Po letošních sněmovních volbách, ve kterých výsledek ODS nedosáhl ani 8 %, jsou však občanští demokraté daleko víc při zemi.

„Určitě bychom chtěli dosáhnout lepšího výsledku, než jsme měli na podzim v parlamentních volbách, kdy jsme dosáhli 7,72 % hlasů. Kdyby se náš výsledek přehoupnul do dvojciferné hodnoty, bylo by to určitě povzbudivé,“ uvedl jejich první místopředseda, který stranu do voleb vede, Jan Zahradil.

Naopak Pavel Svoboda (KDU-ČSL) vidí uhájení současného stavu, tedy 2 mandátů, pro lidovce jako realistický cíl, kterému by mohla pomoc i disciplinovanost voličů KDU-ČSL při očekávané nízké volební účasti. V obhájení výsledku či drobný zisk věří i lídryně komunistické strany Kateřina Konečná. V Evropském parlamentu nyní zasedají čtyři europoslanci z řad KSČM.

Poprvé se evropských voleb účastní TOP 09. „Doufám, že naše kandidátka a program lidi osloví a že bychom na dva až tři mandáty mohli dosáhnout,“ přeje si jednička kandidátky Luděk Nidermayer.

Volby do Evropského parlamentu budou v České republice probíhat tento pátek a sobotu. Na našich stránkách najdete informace o kandidátech i stručný přehled programů největších stran. Základní přehled si projděte zde.

Věří si i malé strany, drží se však při zemi 

Ambice mají i menší politické strany a uskupení, které kandidují v evropských volbách. Rády by dosáhly alespoň na jeden poslanecký mandát, na druhou stranu i vzhledem k omezeným prostředkům na volební kampaň, mnohé zůstávají nohama na zemi. 

„Naším logickým cílem je získat více než 5 % hlasů, ale potěší nás i výsledek potvrzující rostoucí zájem občanů o přemýšlivý nestranický přístup k řešení problémů v souladu s odůvodněnými národními a občanskými zájmy,“ řekl redakci místopředseda Klubu angažovaných nestraníků Jiří Domlátil.

Jedno křeslo v Evropském parlamentu by potěšilo i Českou stranu regionů. „Přes všechno věříme, že se může stát zázrak a získáme 5 %, a to především díky skvělé kandidátce, na níž jsou mladí nestranící do 40 let,“ napsal redakci předseda strany Ondřej Hlaváč.

Víru v úspěch má i VIZE 2014, kterou před dvěma lety pod názvem LIDEM založila místopředsedkyně vlády Karolina Peake. „Chceme uspět co nejlépe, nabízíme kvalitní kandidáty a program. Na druhou stranu jsme ale realisté, zisk jednoho až dvou mandátů bude pro nás velkým úspěchem,“ říká lídr kandidáty a předseda strany Aleš Hemer.

Dočkáme se překvapení?

V reprízu úspěchu z roku 2004, kdy voliči poslali do europarlamentu hned tři kandidáty, věří SNK Evropští demokraté. „Naším cílem je získání minimálně jednoho mandátu,“ řekl redakci místopředseda strany Jiří Witzany. „Věříme, že se nám i nyní podaří překvapit.“ 

V zisk alespoň jednoho křesla doufá i Strana svobodných občanů či Strana zelených. „Zelení považují evropské volby za velmi důležité a naší ambicí je posunout Česko kupředu. Úspěchem ve volbách je pro nás zisk jednoho až dvou mandátů,“ uvedl mluvčí strany Jan Žáček.

O poznání vyšším sebevědomím kypí předseda Strany zdravého rozumu, s níž své jméno v minulosti spojila bývalá novinářka a europoslankyně Jana Bobošíková, Petr Hannig. Věří si na tři mandáty.

Autor: Anna Kuznická/Lucie Bednárová.