KDU-ČSL rozjela eurokampaň, chce získat alespoň tři mandáty

Pavel Svoboda, lídr kandidátky KDU-ČSL pro evropské volby; zdroj: KDU-ČSL

Prorodinná politika, kvalita potravin, boj s nezaměstnaností či obezřetnost vůči „nepřizpůsobivým imigrantům“. To jsou body, které má ve svém programu pro evropské volby KDU-ČSL. Strana včera zahájila svou předvolební kampaň, do voleb ji povede bývalý ministr a specialista na evropské právo Pavel Svoboda.

Včera (3. března) zahájila KDU-ČSL svou kampaň pro jarní volby do Evropského parlamentu. Právě trojka, která se v datu tohoto dne opakovala, je podle lidovců vzhledem k nadcházejícím evropským volbám klíčová. „KDU-ČSL chce v těchto volbách minimálně tři mandáty,“ uvedl během zahájení Tomáš Zdechovský, který je na eurokandidátce symbolicky třetí.

Jaké bude obsazení čelních míst kandidátky, je známo již od loňského června, kdy lidovecký sjezd zvolil prvních deset míst. Z nich od té doby vypadl čtvrtý v pořadí, bývalý místopředseda KDU-ČSL David Macek.

V čele kandidátky najdeme Pavla Svobodu, který je docentem evropského práva na pražské Právnické fakultě. V roce 2009 byl krátce členem Topolánkovy vlády, kde působil jako ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády.

Lídr kandidátky Pavel Svoboda: „Síla Evropské lidové strany zaručuje, že naše cíle a sliby jsou nejenom důvěryhodné, ale jsou také realistické.“

Dvojkou je někdejší úřadující předsedkyně lidovců Michaela Šojdrová a za již zmíněným třetím Zdechovským najdeme Eduarda Huliciuse, který v současnosti pracuje v kanceláři europoslankyně Zuzany Roithové. Ta již znovu kandidovat nebude.

Pro rodinu a proti nepřizpůsobivým imigrantům

Nejdůležitějším úkolem pro Evropskou unii v příštích letech bude podle končící Roithové vyřešit otázku nezaměstnanosti. Toho chtějí lidovci dosáhnout například větší podporou stáží a praxe studentů ve firmách, prostřednictví programu Erasmus+, či daňovým zvýhodněním podniků, kde pracuje největší skupina lidí ohrožených nezaměstnaností – tedy mladých a lidí před důchodem.

Předseda Pavel Bělobrádek: „Jaké si to v Evropě uděláme, takové to budeme mít, protože Brusel jsme i my.“

programu strany najdeme také jedno z tradičních témat lidovců – podporu rodin. „Plenky, sunar nebo dětské přesnídávky by měly být osvobozeny od DPH, od 21 %, které zatěžují české rodiny. DPH je rámcována příslušnou evropskou směrnicí, která se otvírá a kterou můžeme změnit,“ uvedl lídr kandidátky Svoboda.

Strana se chce soustředit například také na potravinovou bezpečnost nebo snížení evropské byrokracie. Důležitá je pro KDU-ČSL také bezpečnostní politika. „Nechceme Evropu plnou nepřizpůsobivých imigrantů, kteří na předměstí pálí auta, prodávají drogy a zanášejí k nám mimo jiné radikální islám. Nezvěme do obýváku hosty, kteří odmítají naše hodnoty,“ dočteme se v programu.

Využít síly evropských lidovců

Lidovci získali v posledních evropských volbách v roce 2009 7,6 % hlasů a dva mandáty. V Evropském parlamentu jsou součástí dosud největší frakce, Evropské lidové strany (EPP).

„Síla Evropské lidové strany zaručuje, že naše cíle a sliby jsou nejenom důvěryhodné, ale jsou také realistické,“ uvedl Svoboda.

Více informací o kandidátech a programech dalších českých stran si přečtěte v našem fact sheetu.

Autor: Anna Kuznická