Samková se voličům Úsvitu nelíbí, Okamura ji hájí

Tomio Okamura; zdroj: wikimedia.org; autor: Podzemnik

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury povede do evropských voleb advokátka Klára Samková. Její kandidatura překvapila nejen odbornou veřejnost, ale i část voličů hnutí, kterým se nelíbí přílišné aktivita Samkové při obhajobě Romů. Podle Okamury jde ale Samkové především o spravedlnost nehledě na barvu pleti.

O kandidátkách jednotlivých českých stran pro evropské volby začíná být v těchto týdnech stále jasněji. Zřejmě největší překvapení zatím vyvolala nominace advokátky Kláry Samkové do čela kandidátky hnutí Úsvit přímé demokracie.

Kritika a překvapení zaznívá především z části tábora samotných voličů hnutí. Ti se na sociálních sítích mimo jiné ptají, proč se Tomio Okamura, „známý svým bojem proti přehnanému boji za práva menšin“, rozhodl právě pro Samkovou. Nelíbí se jim například, že Samková zastupovala čtyři z pěti obžalovaných Romů v kauze mačetového útoku v Novém Boru. Samková byla nicméně z případu kvůli kolizi zájmu při obhajování klientů vyloučena.

Podle Okamury není Samková ochránkyní Romů „za každou cenu“. „Kláře se prostě jedná o spravedlnost nehledě na barvu pleti, nerozlišuje na bílé a černé, jelikož stejně jako my v Úsvitu prosazuje stejná práva i povinnosti pro všechny občany, nehledě na barvu pleti,“ uvedl Okamura na svém facebookovém profilu.

„Fakt je ten, že pan Okamura měl jediný ‘koule‘ postavit do čela kandidátky ženu, osobnost, která není ‘druhá liga‘ ve vlastní straně, a zároveň člověka, který se nevyhýbá obtížným a nepopulárním otázkám,“ uvedla Samková pro denik.cz.

Minulost v ODS i TOP 09

Samková byla na počátku devadesátých let poslankyní Federálního shromáždění za Romskou občanskou iniciativu. Poté působila téměř sedm let v ODS. V roce 2010 byla tentokrát v barvách TOP 09 zvolena do zastupitelstva Městské části Prahy 2. Na začátku letošního roku nicméně barvy TOP 09 opustila.

Samková se také pokoušela o účast v loňských prezidentských volbách, nezískala však dostatečný počet hlasů. Následně pak zastupovala Okamuru při jeho stížnosti u Ústavního soudu ohledně prezidentských voleb.

„Eurorealistický“ program

Tomio Okamura: „S paní doktorkou Samkovou sdílíme všichni stejný názor na základní demokratické principy a na fungování spravedlnosti v naší zemi.“

Úsvit patří mezi českými stranami k těm nejeuroskeptičtějším. Jak řekl redakci nedávno Jaroslav Novák Večerníček z tohoto hnutí, Úsvit se ve svém programu pro květnové volby soustředí na „zrovnoprávnění postavení Čechů v EU“. „Považujeme například za skandální, že na rozdíl od civilizovaných zemí má EU normu na minimální DPH a nikoli na maximální.“

„Program hnutí Úsvit bude eurorealistický, nyní ho podrobně dopracováváme a zveřejníme ho v nejbližší době a stejně tak i kompletní kandidátní listinu,“ uvedl Okamura. Před říjnovými volbami předseda hnutí EurActivu řekl, že vůči Evropské unii je prioritou Úsvitu především prosazení sebevědomého suverénního českého státu.