Volby do EP 2014 budou více politické, shodují se evropské think-tanky

zdroj: Evropský parlament

Kvůli změnám v Lisabonské smlouvě se budou strany během předvolební kampaně do Evropského parlamentu snažit poukazovat na své silné kandidáty na šéfa Komise, ti však můžou být pro běžné občany zcela neznámí. Bruselské redakci EurActivu to řekli analytici předních evropských think-tanků. Dodávají, že přestože v příštím Parlamentu zřejmě zasedne více euroskeptických poslanců, větší vliv bude mít, že kritičtější názory vůči EU se ozývají už i z řad mainstreamových stran.

„Nadcházející volby budou jiné“. To je jedno z hesel kampaně Evropského parlamentu před květnovými volbami. Europoslanci si totiž podle svých slov uvědomují, že tyto volby bývají často brány jako „druhořadé“ a dominují v nich národní témata.

Podle zástupců předních evropských think-tanků volby opravdu jiné budou, a to hned z několika důvodů. Jako hlavní uvádějí fakt, že Evropané půjdou k urnám poprvé od přijetí Lisabonské smlouvy. Ta mimo jiné uvádí, že šéf Komise bude vybírán „s přihlédnutím“ k výsledku voleb.

„To zvyšuje pravděpodobnost, že volby Evropany více zaujmou. Budou mít dojem, že jejich hlas může opravdu něco změnit,“ řekl EurActivu Janis Emmanouilidis z bruselského European Policy Centre (EPC).

Právě fakt, že budou strany muset svým kampaním „dát tvář“, dělá podle analytiků následující volby více politické a přibližuje je průběhem jejich kampaně těm národním. S tím souhlasí i Sonia Piedraftaová, výzkumná pracovnice Centre for European Policy Studies (CEPS). Dodává však, že strany sice můžou přijít se silnými kandidáty, ale může se jednat o politiky, kteří jsou známí pouze v Bruselu a ne běžným občanům.

Jak dodává Isabell Hoffmannová z německého Bertelsmann Stiftung, nepůjde proto pouze o kvality hlavních kandidátů, ale i o kapacitu a vliv jednotlivých evropských stran. „Kandidáti budou potřebovat nejen politické schopnosti, ale i značnou strukturální a logistickou podporu. Otázkou je, jestli jim ji budou evropské strany schopné zajistit,“ řekla bruselské redakci.

Jiné podmínky

Změny ve smluvním rámci Unie však nejsou to jediné, v čem se budou následující volby lišit. Podle Emmanouilidise z EPC přitahují současné problémy eurozóny větší pozornost na evropské dění i na způsob, jak zástupci Unie tuto situaci řeší. Právě nesouhlas s postupem EU posiluje hlasy, které se staví proti společné měně i Evropské unii jako celku, což může mít vliv i na výsledek voleb.

„Nicméně Evropský parlament bude schopen pracovat i s vyšším počtem euroskepticých poslanců. Ti pravděpodobně nebudou schopni vytvořit koherentní skupinu,“ domnívá se Emmanouilidis.

Jak ale dodává Yves Bertoncini z francouzského think-tanku Notre Europe, daleko větší vliv může mít fakt, že kritičtější argumenty vůči EU začínají zaznívat i z řad mainstreamových stran.