Kandidátem socialistů na šéfa Evropské komise je Martin Schulz

předseda Evropského parlamentu Martin Schulz; zdroj: Evropský parlament.

Současný předseda Evropského parlamentu Martin Schulz byl včera (10. října) nominován jako kandidát evropských socialistů na post příštího šéfa Evropské komise. V důsledku přijetí Lisabonské smlouvy budou mít jednotlivá evropská uskupení v Evropském parlamentu větší vliv na výběr předsedy evropské exekutivy.

Na své včerejší schůzi (10. října) schválila frakce evropských sociálních demokratů (S&D) nominaci současného předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze jako kandidáta na příštího předsedu Evropské komise.

Úvahy o tom, kdo bude příštích pět let stát v čele evropské osmadvacítky, zaznívají po celé Evropě již několik týdnů. Díky přijetí Lisabonské smlouvy totiž mohou jednotlivá evropská uskupení nově navrhnout své kandidáty na tento post.

Hlavní roli při nominaci šéfa Komise sice i nadále bude hrát Evropská rada, ta tak však podle Lisabonské smlouvy musí konat „s přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu“. Předsedu evropské exekutivy totiž volí právě europoslanci většinou všech svých hlasů. Evropské volby se uskuteční v květnu příštího roku. V listopadu by se pak měla funkce ujmout nově jmenovaná Komise.

„Delegace ČSSD v Evropském parlamentu plně podporuje nominaci Martina Schulze na předsedu Evropské komise,“ uvedl vedoucí delegace českých socialistů v EP Richard Falbr.

„Martin Schulz je náš přirozený kandidát. Reprezentuje moderní evropskou sociální demokracii, celoevropské hnutí, které si je vědomo nutnosti hlubokých ekonomických a sociálních reforem, ale zároveň také hnutí, které činí tyto reformy sociálně spravedlivé v zájmu normálních slušných poctivých lidí a ne pro velké nadnárodní finanční korporace,“ domnívá se místopředseda frakce S&D Libor Rouček.

Martin Schulz je členem Evropského parlamentu od roku 1994. V letech 2004 až 2012 byl předsedou evropské parlamentní skupiny Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Funkci opustil na začátku roku 2012, kdy se stal předsedou Evropského parlamentu.