Kam nás povedou političtí lídři? EurActiv má odpověď

Zdroj: Evropský parlament.

Redaktoři EurActivu se zeptali všech vůdčích osobností na kandidátkách stran, které buď již jsou zastoupeny v Evropském parlamentu nebo mají reálnou šanci se do něj dostat na politické názory týkající se jejich domovských partají, vedení volební kampaně v Česku nebo základních otázek, které v současnosti hýbou Evropou.

EurActiv minulý týden oslovil lídry kandidátek ČSSD (Jiří Havel), KDU-ČSL (Zuzana Roithová), KSČM (Miloslav Ransdorf), ODS (Jan Zahradil), SNK ED (Lukáš Macek) a Strany zelených (Jan Dusík). Do včerejší uzávěrky odpověděli všichni kromě Jana Zahradila a Miloslava Ransdorfa; v případě, že jejich odpovědi dorazí později, samozřejmě je na našich stránkách zveřejníme.

Otázky EurActivu se týkaly jak programových priorit jednotlivých stran, a to zejména co se týká evropské agendy, tak dalších témat včetně vedení kampaně do eurovoleb. Pokud si chcete přečíst kompletní rozhovor s některým z kandidátů, klikněte na jeho jméno (v případě Jana Zahradila je zatím k dispozici pouze rozhovor z webu ODS, který vyšel v deníku E15).

Jak vás, milí voliči, dostaneme, co vás zajímá?

Řada komentátorů i politiků si stěžuje, že nyní vrcholící kampaň je hlavně negativní a opomíjí evropská témata. Co si tom myslí někteří lídři stran pro eurovolby?

Jednička kandidátky ČSSD Jiří Havel tvrdí, že jeho strana má kvalitní proevropsky zaměřený program (pracovali na něm s evropskými socialisty – PES „skoro dva roky“), avšak nemůže „za to, že česká žurnalistika (která nahrazuje raději fakta floskulemi) nedává tomuto programu prostor“. Nedávno však přiznal, že voliče ČSSD většinou unijní politika prostě a jednoduše nezajímá, a proto by se ten, kdo ji akcentuje, projevil jako „naprostý politický idiot“ (viz reportáž časopisu Respekt o volbách do EP).

„Jsme jednoznačně toho názoru, že evropské volby jsou o evropských tématech a neměly by být zneužívány k referendu o národním vládnutí. Jedním z našich cílů po vstupu do Evropského parlamentu je občanům přiblížit práci Evropského parlamentu a jeho poslanců (…),“ říká naopak k zaměření kampaně lídr zelených Jan Dusík.

S tím souhlasí i jednička SNK ED Lukáš Macek. „My se na rozdíl od ODS a ČSSD ve svých diskusích s voliči jednoznačně zaměřujeme na témata, která souvisí s kompetencemi Evropské unie či s postavením naší země v EU. Nevyhýbáme se ani diskusím o „domácích“ tématech, ale pokud to jde, snažíme se je zasadit do evropského kontextu a do souvislostí s naším evropským programem,“ uvedl v rozhovoru Macek.

KDU-ČSL vedená do EP Zuzanou Roithovou se k oslovení voličů rozhodla využít „po vzoru amerického prezidenta, který do kampaně také zapojil řadu svých příznivců“ 20 tisíc plotů a zdí svých „spolustraníků“. Roithová se spolu s dvojkou kandidátky Janem Březinou snaží voliče přesvědčit, že jako europoslanci pomohli českým občanům: Roithová se věnuje především ochraně spotřebitele, Březina hlavně prosazení některých ochranných značek pro české produkty.

Komisař a jeho šéf

Bude českém předsednictví, aby v Unii dojednalo politický konsenzus ohledně osoby nového předsedy Evropské komise. S tím souvisí i výběr českého zástupce. Měl by být podobný Vladimíru Špidlovi? A jaké bude jeho portfolio?

„Nejde jen o Vladimíra Špidlu. Špatný a ostudný byl celý proces – od neseriozní kandidatury Miloše Kužvarta až po nedodržení závazku vůči Pavlu Teličkovi a „odklizení“ Vladimíra Špidly do Bruselu,“ říká Lukáš Macek a dodává, že Špidla byl „fakticky neviditelný“ a v rámci EK se nedokázal stát „těžkou vahou“.

„V hodnocení úspěšnosti komisařů podle prosazených návrhů v Komisi se pohyboval Špidla na 4. až 5. místě z 27. Měl jedno z nejzávažnějších portfolií. Patřil ke čtveřici komisařů, kteří nejvíce ovlivňovali práci Komise. Kritiku sklízel zejména od krajní levice,“ uvádí ke Špidlovu angažmá Jiří Havel.

Podle Jana Dusíka musí osoba nového komisaře vzejít z „celonárodní debaty“ a nikoliv z dohody dvou největších stran. Osobně by si přál, aby v jeho gesci bylo životní prostředí.

Přímo k osobě předsedy EK se nedávno vyjádřil v rozhovoru pro deník E15 také Jan Zahradil, který si myslí, že nová konzervativní frakce v EP by za případnou podporu José Manuela Barrosa na postu šéfa EK mohla získat politický vliv nebo funkce. Pro českého komisaře by Zahradil rád získal „nějaké slušné portfolio“ a na tuto pozici dosadil někoho s názory blízkými ODS (např. odborníka z NERVu).

Ekologie ve středním proudu?

S výjimkou ČSSD, která zelenou agendu přejímá od evropských socialistů v EP (PES), je prakticky jedinou stranou, která klade důraz na řešení otázek spojených se změnami klimatu a založením hospodářského růstu na zelených technologiích, Strana zelených. Na západ od ČR jde přitom o zcela běžná témata, česká veřejnost na ně nicméně stále hledí přinejmenším s nedůvěrou.

Jan Dusík k tomu říká: „Je to dlouhodobý proces, ale k posunu ve vnímání klimatické agendy (i díky Evropské unii) přeci jen dochází, přestože je míra skepse ohledně tohoto tématu mezi českými politiky vyšší. V současnosti je to téma, které dominuje mezinárodním jednáním. Chceme ukázat, že je možné a nutné změnu klimatu řešit a že tato řešení mají i své ekonomické zdůvodnění.“

Podle Zuzany Roithové s životním prostředím úzce souvisí i gró její agendy – tedy ochrana spotřebitele. „Ochrana spotřebitele je pro mne i ochranou životního prostředí a naopak. Možná bych to měla říkat častěji, ale pokud jde o mou dosavadní práci v EP, prosazovala jsem ochranu životního prostředí například v rámci směrnice REACH a hodlám to dělat i nadále.“