Junckera na předsedu Komise podporuje Merkelová i čeští politici

zdroj: Rada EU

Ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová podpořila bývalého lucemburského premiéra Jean-Claudea Junckera na post lídra kandidátky Evropské lidové strany (EPP). Juncker, který má sympatie i u českých politických stran TOP 09 a KDU-ČSL, jež jsou součástí EPP, je tak jedním z hlavních kandidátů na příštího předsedu Evropské komise.

Vyjádření podpory německé kancléřky bylo prvním veřejným projevem sympatií směrem k bývalému lucemburskému premiérovi a šéfovi ministrů financí eurozóny Jean-Claudeu Junckerovi. Zdá se, že tento krok oslabil vyhlídky dalšího horkého kandidáta EPP, francouzského eurokomisaře Michela Barniera

Německá kancléřka totiž jako lídr největší evropské ekonomiky a nejsilnější konzervativní strany má v EPP silný vliv. I když explicitně nepodpořila Junckera  do čela Evropské komise, uvedla, že je nutné najít někoho, kdo by vedl EPP do květnových voleb a následovně se stal předsedou Evropské komise.

Jean-Claude Juncker se zdá být dobrou volbou i pro české politické strany, které jsou součástí EPP. „Juncker je zkušený politik, jeví se jako kandidát, který má zatím naši největší podporu. Osobně si ho umím představit jako dobrého předsedu Evropské komise,“ citovala místopředsedu TOP 09 Marka Ženíška E15.cz.

Lídrovi eurokandidátky KDU-ČSL Pavlu Svobodovi se Juncker také zamlouvá. „Juncker má nespornou výhodu, že je díky dlouholeté politické zkušenosti známý. Je symbolem úspěšného evropského modelu sociálně tržního hospodářství. Proto – i vzhledem k dosud nevyřešené hospodářské krizi – má tento bývalý dlouholetý předseda euroskupiny podporu.“

Rozhodne se na začátku března

Dosud nejsilnější evropská středopravicová strana EPP vybere lídra kandidátky na sjezdu v irském Dublinu 6. a 7. března. Jak řekl nedávno redakci předseda EPP Joseph Daul, měl by se Juncker utkat s již zmíněným Barnierem, bývalým lotyšským premiérem Valdisem Dombrovskisem a finským předsedou vlády Jyrki Katainenem. Posledně zmíněný však zatím kandidaturu neoznámil.

Předpokládá se, že si strana, která po květnových volbách do Evropského parlamentu získá nejvyšší počet křesel, bude nárokovat post předsedy Evropské komise. Navíc podle Lisabonské smlouvy musí být předseda Komise vybrán s „přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu“.

Nicméně šéfa evropské exekutivy navrhují vrcholní představitelé členských států, tudíž nový předseda Komise, který v listopadu vystřídá Portugalce Josého Manuela Barrosa, je zatím nejistý. Mezi evropskými lidovci zaznívají i další dvě jména – irský premiér Enda Kenny a polský premiér Donald Tusk.

O jménech kandidátů z dalších stran informoval EurActiv v jednom z nedávných článků.

Autor: Denisa Nováková/EurActiv.com/E15.cz