Junckera, jednoho z favoritů na šéfa Komise, podporují i české strany

Jean-Claude Juncker; zdroj: Rada EU

Evropští lidovci (EPP) si zítra (7. března) zvolí, kdo bude jejich kandidátem na šéfa Evropské komise. Největším favoritem je někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Toho podporují i obě české strany, které jsou součástí EPP – tedy KDU-ČSL a TOP 09.

Současná největší strana v Evropském parlamentu Evropská lidová strana (EPP) má dnes a zítra (6. a 7. března) kongres. Během zítřka by si evropští lidovci měli zvolit, kdo bude jejich lídrem pro květnové evropské volby, a stane se tak zároveň i kandidátem na příštího předsedu Evropské komise.

Favoritem kongresu je bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Toho před měsícem podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová. Proti němu kandiduje komisař pro vnitřní trh Michel Barnier z Francie a bývalý lotyšský premiér Valdis Dombrovskis.

Češi stojí za Junckerem

Součástí EPP jsou i dvě české strany TOP 09 a KDU-ČSL. „Naši podporu má Jean-Claude Juncker,“ potvrdil EurActivu lídr lidovecké kandidátky pro evropské volby Pavel Svoboda.

„Výborným šéfem Komise“ by byl Juncker také podle Luďka Niedermayera, který stojí v čele evropské kandidátky TOP 09 a Starostů. Tento ekonom na Junckerovi oceňuje právě jeho ekonomické zkušenosti.

Juncker byl totiž mimo jiné nejen lucemburským ministrem financí, ale také šéfem Eurogroup, neboli ministrů financí zemí eurozóny. Byl tak jednou z klíčových postav při řešení dopadů ekonomické krize na EU.

„Je to ale také politik, který díky své neobvykle dlouhé době ve vrcholové politické funkci přes své relativní mládí prožil s Evropou hlavní milníky její integrace, a proto si myslím, že je výborně vybaven proto, aby spoluurčoval její další směrování,“ dodal pro EurActiv Niedermayer.

Součást kampaně?

Letošní evropské volby jsou první, které se konají poté, co vešla v platnost Lisabonská smlouva. Ta uvádí, že Evropská rada musí nominovat nového šéfa Komise „s přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu“. Většina evropských stran si toto tvrzení vykládá tak, že lídr strany, která volby vyhraje, bude automaticky Radou nominován. Jak řekl redakci nedávno lídr ODS pro eurovolby Jan Zahradil, tento postup se nelíbí Evropským konzervativcům a reformistům (ECR).

Lídr TOP 09 a STAN do eurovoleb Niedermayer: „Podle mého názoru by pan Juncker byl výborným šéfem Komise.“

Ostatní strany si od tohoto kroku slibují, že větší personalizace voleb zvýší i tradičně nízkou účast. Je však otázkou, jestli budou kandidáti pro voliče v jednotlivých členských zemích dostatečně známí tak, aby je mohli zaujmout.

„Pro kampaň pořídíme společné foto, ale zatím není zjevné, že by se kandidát vydal podpořit naši kampaň,“ řekl redakci lidovec Svoboda.

Vítěz nejasný

Jak evropské volby po sečtení výsledků ve všech 28 zemích dopadnou, zatím není jasné. Zdá se, že obě nejsilnější strany EPP a evropské socialisty bude dělit jen několik křesel.

Podle iniciativy PollWatch 2014 vycházející z aktuálních průzkumů by lidovce v současné chvíli o sedm mandátů přeskočili právě sociální demokraté. Ti by na post předsedy Komise nominovali současného předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze.

„Evropská komise potřebuje po deseti letech, kdy jí předsedal José Manuel Barroso, nový impuls. Věříme, že Martin Schulz je tím pravým kandidátem, který může přinést změnu, a to jak ve směřování agendy ve prospěch zájmů všech občanů, nikoliv úzkých zájmových skupin či bank, tak ve stylu jednání,“ řekl nedávno EurActivu premiér Bohuslav Sobotka.

Autor: Anna Kuznická