„Hacknuté“ stránky, moře a ochutnávka potravin: začínají předvolební kampaně

zdroj:Shutterstock.com; autor: Andrey Burmakin

Do evropských voleb zbývá necelý měsíc, a předvolební kampaně tak zvyšují svojí intenzitu. Sociální sítě v posledních dnech ovládla fiktivní reportáž o tom, jak čeští europoslanci prospali možnost získat moře, jejíž autoři chtějí přilákat voliče k urnám. Naoko anti-evropskou kampaní dnes začala také TOP 09.

Za měsíc začínají evropské volby a politické strany začínají poslední fázi svých kampaní.

Dnes dopoledne zaujala pozornost začínající kampaň TOP 09. Z jejích stránek na několik hodin zmizel obvyklý obsah, který nahradilo video a fotografie s „typickými českými specialitami“ jako je knedlo-vepřo-zelo či české pivo.

Ty byly doprovozeny euroskeptickými hesly jako „Kašlete na Evropu, naše české speciality nám Brusel brát nebude“, či narážkami na stranické protivníky: „Každý přece ví, že nejlepší párky jsou od řezníka Babiše z Kostelce.“

„Hackerem“ byla podle všech dostupných informací sama TOP 09. Ta použila podobný styl i v rámci nedávných sněmovních voleb, kdy své stránky načas zablokovala a znázornila na nich předsedu Karla Schwarzenberga jako Jamese Bonda.

Jak ČR přišlo o moře

TOP 09 ale není jediná, kdo se snaží voliče zaujmout fiktivním videem. Sociální sítě ovládlo v posledních dnech virální video s reportáží o tom, že čeští europoslanci prospali nabídku, že by Česká republika mohla získat moře.

Video bylo označováno za aprílový žert německé televize RTL, nicméně ve skutečnosti se jednalo o virál Nadace Opan Society Fund Praha, která jím odstartovala kampaň „Chcete moře? Staňte se Evropany!“. Ta má přilákat k volebním urnám především mladé voliče. Volební účast je u evropských voleb tradičně nízká a v Česku nedosahuje ani 30 %.

„Video rozpoutalo na sociálních sítích po celé ČR diskusi o práci europoslanců,“ vysvětlil na zahájení kampaně ředitel nadace Robert Basch a dodal, že nechce, aby debata skončila pouze u výše platu a náhrad europoslanců.

Zakázané potraviny

Zaujmout začátkem kampaně se snaží i další politické strany. KDU-ČSL na svém zahájení připravila ochutnávku potravin ze stejného řetězce koupených v České republice a Německu. Chtěla tím ukázat na jeden z bodů své kampaně – rozdílnou kvalitu potravin pro východní a západní trhy.

Potraviny byly tématem zahájení kampaně také u Strany svobodných občanů, kteří ji odstartovali takzvanou Zakázanou snídaní. Ta obsahovala potraviny, které jsou spojovány s regulacemi Evropské unie, jako jsou banány, okurky, pomazánkové máslo či marmeláda.

Evropské volby proběhnou v Česku 23. a 24. května. Vše, co byste o nich měli vědět, naleznete v našem factsheetu. Kandidáty a jejich programy si můžete prostudovat zde.

Autor: Anna Kuznická, Lucie Bednárová