Francie chce zrušit zasílání volebních materiálů před volbami do EP

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: dan.

Francouzská vláda plánuje ušetřit desítky milionů eur tím, že upustí od plošného zasílání volebních materiálů, které voliči tradičně dostávají před každými volbami. Záměr ale vyvolal kritiku, protože se má týkat pouze evropských voleb.

Nový plán, který společně předložila ministerstva rozpočtu a vnitra, má francouzské pokladně ušetřit několik desítek milionů eur. I přesto si ale vysloužil kritiku.

Proti záměru se nejhlasitěji ozývají menší politické strany, kterým se nedostává takové mediální pozornosti jako těm větším. Plošné rozesílání materiálů je proto pro jejich sebepropagaci klíčové.

„Chápeme důvody předložení takového plánu, a to zejména v situaci, kdy několik evropských států již omezilo používání papíru. Není na to ale správná doba,“ citovala média vládní zdroj.

Ten dále zdůraznil, že opatření by se podle něj mělo vztahovat na všechny volby, nejen ty evropské. Volby do Evropského parlamentu proběhnou na konci května příštího roku. Místní volby v některých francouzských regionech se konají pouhých šest týdnů před tím.

Ve Francii obdrží registrovaní voliči dva týdny před každými volbami poštovní zásilku, která obsahuje několik brožur s programovými prohlášeními jednotlivých kandidátů a také volební lístky. Smyslem je představit voličům kandidáty a dát při volbách všem stranám stejnou šanci, bez ohledu na jejich velikost.

Ve skutečnosti ale tato zásilka často končí v koši, jak tvrdí i ministr vnitra, který hodlá ušetřit náklady tím, že volební materiály budou místo běžné pošty zasílány e-mailem. Podle zdrojů by předpokládané úspory neměly být zanedbatelné. Po sečtení veškerých nákladů, tj. na poštovné, papír a obálky, by se mohly ušetřit až desítky milionů eur, uvedl.

Na druhou stranu by se takovýto krok mohl dostat do rozporu se samotnou francouzskou ústavou, jelikož internet využívá pouze 82 % francouzské populace. Hrozilo by tak porušení základního principu republiky, kterou je „rovnost“.

V roce 2009 dosáhla účast při evropských volbách 40 %, ve srovnání s předchozími volbami o pět let dříve se ale jednalo o 10% propad. V souvislosti s tím jsou navíc někteří politologové přesvědčeni, že nedostatek informací by mohl tento propad ještě více prohloubit.