Fiskální dohoda víří vody francouzské prezidentské kampaně

François Hollande; zdroj: CreativeCommons.org; autor: Jackolan1.

Konzervativní politici z Německa, Španělska, Velké Británie a Itálie se prý snaží vědomě přehlížet kampaň socialistického kandidáta ve francouzských prezidentských volbách Françoise Hollanda, který má podle průzkumů veřejného mínění velkou šanci na vítězství. Po víkendu to uvedl německý týdeník Der Spiegel. Současný francouzský prezident Nicolas Sarkozy ale spekulace novinářů odmítá.

Německý týdeník v neděli (3. března) informoval o tom, že se kancléřka Angela Merkel, španělský premiér Mariano Rajoy, britský premiér David Cameron a italský ministerský předseda Mario Monti údajně dohodli na tom, že budou bojkotovat kandidáta francouzského prezidenta Françoise Hollanda a odepřou mu oficiální rozhovory. List na vysvětlenou uvedl, že skupinu politiků prý pobouřily opakované útoky předsedy francouzské Socialistické strany na fiskální dohodu, která byla podepsána 25 evropskými politiky v pátek v Bruselu. 

Mluvčí kampaně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Nathalie Kosciusko-Morizet se pokusila přilít ještě více oleje do ohně, když uvedla, že Hollande by neměl být překvapen tím, že s ním kancléřka nechce hovořit. Není se prý čemu divit, když veřejně podpořil její domácí oponenty a usiloval o to, aby se její evropská strategie rozpadla. „Snaží se osnovat spiknutí v době, která se vyznačuje nedostatkem důvěry,“ uvedla  Kosciusko-Morizet.

Její kolegyně, mluvčí německé vlády, se naopak zprávu Der Spieglu pokusila zlehčit tvrzením, že „je na každém premiérovi, aby se rozhodl, zda se s panem Hollandem setká.“ Zároveň dodala, že kancléřka Merkel, která v minulých dnech opakovaně vyjádřila podporu Sarkozymu, nikdy neměla v úmyslu pozvat Hollanda na oficiální návštěvu Berlína. 

Evropští politici Francouze neovlivňují 

Hollandovi, jak se zdá, ale bojkot ze strany známých politických lídrů příliš nevadí. Prohlásil totiž, že za ním stojí levicové vlády v Belgii a Dánsku, a podporu evropských nejkonzervativnějších vlád proto nepotřebuje. 

„Nevím, zda jsou tyto informace pravdivé, ale neudivuje mě to,“ uvedl Hollande v televizi France 3 v reakci na informace, které zveřejnil týdeník Der Spiegel „Je zcela přirozené, aby tu ve prospěch konzervativního kandidáta ve Francii působilo spojenectví konzervativců. Evropští politici, kterých si mimo jiné vážím, ale nejsou ti, kdo v konečném důsledku ovlivní názor Francouzů,“ řekl Hollande. „Jsme velký národ a velká země a tito politici, i když jsou našimi přáteli, avšak současně stojí mimo naši demokracii, nám nebudou říkat, co má naše země dělat.“

Důvodem, proč si prezidentský kandidát nevysloužil podporu těchto politiků, je fakt, že se v minulosti ostře vymezil proti nové fiskální dohodě, od níž si EU slibuje utišení stávající ekonomické situace v Evropě. Oznámil totiž, že pokud jej Francouzi zvolí prezidentem, bude požadovat znovu otevření jednání o této smlouvě.

Některým německým politikům se ale chování kolegů nezamlouvá. V rozhovoru, který vyšel v deníku Die Welt, to například uvedl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.  

Němečtí politici by se podle něj měli chovat „zdrženlivěji“, aby „nebylo pochyb o tom, že Německo bude dobře spolupracovat s jakoukoliv vládou, kterou si Francouzi zvolí.“ 

Hollande v izolaci 

Proti tvrzení týdeníku Der Spiegel se včera ohradil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který se snažil spekulace o dohodě mezi konzervativními politiky na taktice vůči jeho sokovi rozptýlit. 

„Myslíte si, že lídři nemají nic důležitějšího na práci, než uzavírat takovéhle pakty? Nikdy jsem s nikým z nich o něčem takovém nehovořil,“ uvedl Sarkozy.

I přesto si ale na účet svého soupeře v nadcházejícím volebním klání neodpustil štiplavou poznámku. Podle Sarkozyho Hollande příliš necestuje, a nepřichází tak do přímého kontaktu s obyčejnými lidmi. Nemá prý proto ponětí, co se kolem něj odehrává.