Evropští sociální demokraté chtějí Schulze jako šéfa Komise

Martin Schulz; zdroj: Evropský parlament.

Sociálnědemokratické strany v Evropě podpořily jako svého kandidáta na šéfa Evropské komise stávajícího předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze. Zároveň odstartovalyi volební kampaň před volbami do europarlamentu, které proběhnou na jaře letošního roku.

O víkendu byl na Kongresu evropských sociálních demokratů v Římě zvolen oficiálním kandidátem současný předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Jeho kandidaturu na předsedu Evropské komise podpořilo 91% delegátů.

I v řadách českých politiků se Martin Schulz těší podpoře. „Evropská komise potřebuje po deseti letech, kdy jí předsedal José Manuel Barroso, nový impuls. Věříme, že Martin Schulz je tím pravým kandidátem, který může přinést změnu, a to jak ve směřování agendy ve prospěch zájmů všech občanů, nikoliv úzkých zájmových skupin či bank, tak ve stylu jednání,“ řekl EurActivu premiér Bohuslav Sobotka.

„Martin Schulz již prokázal svoje schopnosti jakožto předseda Evropského parlamentu nebo dříve coby předseda frakce Socialistů a demokratů. Schulz je lídrem, který má silný mandát na základě konsenzu evropských sociálně-demokratických stran,“ dodal.

„Martin Schulz v čele Evropské komise je skvělá volba,“ napsal redakci český europoslanec Richard Falbr (ČSSD).  

Premiér Sobotka: „Evropská komise potřebuje po deseti letech, kdy jí předsedal José Manuel Barroso, nový impuls.“

„V případě volebního vítězství socialistů a sociálních demokratů v evropských volbách bude konečně zaručeno, aby se od nicneříkajících a prázdných hesel přešlo k budování Evropské unie, která bude mít šanci znovu získat důvěru všech jejích obyvatel. Proto budu jeho volbu podporovat,“ dodal.  

Schulzovu kandidaturu na šéfa Evropské komise podporuje i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). „Je to zkušený politik s jasnou vizí dalšího směřování projektů evropské integrace,“ řekl EurActivu.

Směrem k nové Evropě

Evropské sociálnědemokratické strany v Římě také zahájily kampaň do jarních evropských voleb a představily svůj volební program s názvem „Směrem k nové Evropě“. V programu představily deset základních cílů, na základě kterých by chtěly v následujících pěti letech změnit Evropu.

Europoslanec Falbr: „Martin Schulz v čele Evropské komise je skvělá volba.“

V poslední volbách do Evropského parlamentu získala politická frakce S&D 194 mandátů. Podle únorového průzkumu London School of Economics, který proběhl ve spolupráci s Univerzitou v Dublinu, by mohly sociálně demokratické strany v letošních volbách získat až 221 křesel. 14% nárůst tak zvyšuje šance Martina Schulze stát se budoucím předsedou Evropské komise.

Lisabonská smlouva přináší změnu

Jednou z novinek, kterou by měly kvůli přijetí Lisabonské smlouvy přinést příští volby do Evropského parlamentu, bude možnost jednotlivých evropských uskupení navrhnout své kandidáty na post předsedy Evropské komise.

Hlavní roli při jeho nominaci sice nadále bude hrát Evropská rada, ta však musí podle Lisabonské smlouvy konat „s přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu“.

Velké politické frakce proto chtějí, aby se předsedou Komise stal kandidát vítězné strany.

Předseda Poslanecké sněmovny Hamáček: „Je to zkušený politik s jasnou vizí dalšího směřování projektů evropské integrace.“

Naopak jiné strany se k takovému přístupu staví kriticky. „V Lisabonské smlouvě je napsáno, že předsedu Komise nominuje Evropská rada s přihlédnutím k výsledku voleb do Evropského parlamentu. Toho zneužily nadnárodní federalistické strany a toto ustanovení dezinterpretovaly v tom smyslu, že vítěz eurovoleb má právo nominovat předsedu Evropské komise,“ uvedl v rozhovoru pro EurActiv lídr kandidátky ODS Jan Zahradil.

EPP představila své kandidáty

Své kandidáty na předsedu Evropské komise představila i největší politická frakce v Evropském parlamentu, kterou je Evropská lidová strana (EPP). O tento post se bude ucházet nynější eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michael Barnier, bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker a bývalý lotyšský premiér Vladis Dombrovskis.

EPP vybere oficiální kandidáta na předsedu Evropské komise tento pátek (7. března) na kongresu v Dublinu.

Autor: Denisa Nováková.