Evropští lidovci vybrali Junckera jako oficiálního kandidáta na šéfa Komise

Jean-Claude Juncker; zdroj: Rada EU.

V pátek (7. března) zvolila Evropská lidová strana (EPP) na summitu v Dublinu svého oficiálního kandidáta na předsedu Evropské komise. Tím byl zvolen bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Juncker si získal podporu TOP 09 a KDU-ČSL, dvou českých politických stran, které jsou členy evropské strany EPP.

Na konci týdne se sjeli zástupci Evropské lidové strany na kongres do irského Dublinu. Jean-Claude Juncker se utkal o kandidaturu na post šéfa Evropské komise s komisařem pro vnitřní trh a služby Michelem Barnierem. Další z kandidátů, bývalý lotyšský premiér Valdis Dombrovskis, se kandidatury minulý týden vzdal právě ve prospěch Junckera.

Juncker je bývalý lucemburský premiér a někdejší předseda Eurogroup, tedy ministrů financí členských zemí EU. V pátek (7. března) ho na kongresu v Dublinu podpořilo 382 z 627 přítomných delegátů. Junckerův protivník Michel Barnier získal 245 hlasů.

Předseda TOP 09 Schwarzenberg: „Jsem moc rád, že jsme zvolili jako lídra pro volby člověka, který je z malé země. Více tak porozumí nám, Čechům.“

Podle některých analytiků nebylo zvolení Junckera velkým překvapením. Již začátkem února jej podpořila třeba i německá kancléřka Angela Merkelová.

V Dublinu také započala kampaň EPP do nadcházejících evropských voleb. Podle výše uvedených výsledků povede EPP právě Juncker. Ten je také kandidátem evropských lidovců na šéfa Evropské komise.

Nový předseda evropské exekutivy vystřídá Josého Manuela Barrosa v listopadu letošního roku.

V Dublinu byli i čeští zástupci

Na kongresu v Dublinu byl také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. Bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg se ke kandidatuře Junckera vyjádřil kladně. „Jsem moc rád, že jsme zvolili jako lídra pro volby člověka, který je z malé země. Více tak porozumí nám, Čechům,“ uvedl Schwarzenberg.

Podporu Junckerovi vyjádřil i lídr kandidátky TOP 09 a Starostů do jarních evropských voleb Luděk Niedermayer. „Je to politik, který díky své neobvykle dlouhé době ve vrcholové politické funkci prožil s Evropou hlavní milníky její integrace, a proto si myslím, že je výborně vybaven proto, aby spoluurčoval její další směrování,“ okomentoval jeho zvolení Niedermayer.

„Zvolení Jean-Claude Junckera do čela kandidátky EPP je výbornou volbou. Má mou maximální podporu,“ řekl redakci předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Kdo vyhraje květnové volby?

Podle výsledků iniciativy PollWatch 2014 ze začátku března by evropské volby těsně vyhráli evropští sociální demokraté (PES), což prozatím snižuje šance Junckera postavit se do čela Evropské komise.

Evropští sociální demokraté si začátkem března zvolili svého kandidáta. Lídrem kandidátky PES do evropských voleb a kandidátem na post předsedy Evropské komise bude nynější předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Autor: Denisa Nováková.