ECR se stala prozatím třetí nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, patří k ní i ODS

Jan Zahradil (ODS); zdroj: EP

Evropští konzervativci a reformisté (ECR), jejichž součástí jsou i dva čeští europoslanci za ODS, se aktuálně vyhoupla na třetí příčku co do počtu poslanců. Frakce dnes (12. června) do svých řad přijala sedm europoslanců z euroskeptické Alternativy pro Německo, a posunula se tak za nejpočetnější evropské lidovce a socialisty. Na záda jí však stále dýchají evropští liberálové.

Politická frakce Evropských konzervativců a reformistů je po dnešku zatím třetí největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Stala se jí poté, co do svých řad přijala sedm europoslanců za Alternativu pro Německo, a nyní tak sdružuje 63 europoslanců ze třinácti evropských zemí včetně dvojice Čechů Jana Zahradila a Evžena Tošenovského (ODS). 

Frakce v europarlamentu působila i v minulém pětiletém období, byla ale až pátou nejsilnější skupinou za evropskými liberály a frakcí zelených.

„Velká koalice tvořená dvěma federalistickými bloky, tedy lidovci a socialisty, musela jasně poznat, že je tady silný antifederalistický proud,“ komentoval utvoření frakce český europoslanec Jan Zahradil

Větší počet křesel ve frakci je spojen s řadou výhod, kromě větších finančních zdrojů má politická skupina zajištěn i vyšší vliv v samotném parlamentu. 

„Budeme mít více místopředsedů parlamentu nebo předsedů výborů a jejich členů,“ vysvětluje Zahradil.

I když je ECR nyní třetí nejsilnější politickou skupinou, jednání o formování dalších frakcí pokračují (více k přečtení v jiném dnešním článku EurActivu). O frakcích by mělo být jasno na prvním plenárním zasedání, které proběhne v červenci.

Autor: Lucie Bednárová.