Sledujte s námi: Evropské volby a jejich výsledky

zive volby

Od čtvrtka do neděle proběhly v evropské osmadvacítce volby do Evropského parlamentu. V České republice ji vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09 a STAN. Pětiprocentní hranici překonalo celkem sedm stran. Ze 751 europoslanců jich bude příštích pět let nejvíce zasedat za stranu evropských lidovců. Průběh voleb a povolební vyjednávání sledujte živě v tomto článku.

PRŮBĚH VOLEB S NÁMI SLEDUJTE ŽIVĚ NÍŽE V ČLÁNKU.

Od 22. do 25. května se v evropské osmadvacítce konaly volby do Evropského parlamentu. Ten je jedinou přímo volenou institucí Evropské unie, první přímé volby se konaly v roce 1979.

V posledních volbách v roce 2009 zvítězilo středopravé uskupení Evropská lidová strana (EPP) před druhými evropskými socialisty (PES). Podle průzkumů veřejného mínění by se právě tyto dvě strany měly opět utkat o vítězství.

Stejné výsledky přinesly i letošní volby. EPP v nich získala 212 mandátů, druzí socialisté 186 křesel.

V České republice zvítězilo hnutí ANO (16,13 %) před TOP 09 a STAN (15,95 %) a ČSSD (14,17 %). Všechny tyto uskupení dosáhly po čtyřech mandátech. Pětiprocentní hranici překonala ještě KSČM (10,98 %, 3 mandáty), KDU-ČSL (9,95 %, 3 mandáty), ODS (7,67 %, 2 mandáty) a Strana svobodných občanů (5,24 %, 1 mandát). Těsně pod hranicí naopak zůstali Piráti.

Česko se jinak do povědomí Evropy zapsalo především velmi nízkou účastí – k urnám přišlo pouze 18,2 % voličů, což je ještě o deset procent méně, než v roce 2009. Hůře na tom byli pouze Slováci. Celková účast dosáhla v EU 43,09 %, což je o jednu desetinu více, než před pěti lety.

Volby do Evropského parlamentu v roce 2014 se vůbec poprvé řídily Lisabonskou smlouvou. Ta vešla v platnost v prosinci 2009 a značně rozšířila pravomoci Evropského parlamentu. Mimo jiné také snížila počet křesel pro některé státy. Českou republiku tak od příštího roku bude místo 22 europoslanců zastupovat pouze 21. Celkem bude v Bruselu a Štrasburku zasedat 751 poslanců a poslankyň.